[ATB] Aktualności

Putzmeister - Elastyczne rozwiązania

Data publikacji:

W związku z targami Bauma 2019 w Monachium firma Putzmeister, ekspert w dziedzinie transportu betonu, przedstawił szeroką gamę produktów do wszelkiego rodzaju procesów budowy tuneli. Bezpieczeństwo, szybkość i elastyczność są na pierwszym planie w przypadku wszystkich zaprezentowanych rozwiązań. Cel: większa opłacalność ekonomiczna.

Klucz do ekonomicznych rozwiązań leży w wydajnym wykorzystaniu zasobów. Przyczyniają się do tego zautomatyzowane procesy i metody ustalone indywidualnie dla każdego zadania. – O tym, że również w zakresie budowania tuneli działamy blisko klienta i jego potrzeb, świadczy jeden z wielu przykładów: nasz zautomatyzowany system napełniania szalunków Formkret, który redukuje wydatki na personel przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa stosowania. Poza tym skraca czas trwania projektów dzięki minimalnym nakładom na czyszczenie, a także przez to, że czynności związane z pracą mogą być wykonywane równolegle – relacjonuje Michael Hoess, kierownik działu Special Application Business.
Na tegorocznych targach Bauma Putzmeister zdecydował się zaprezentować m.in. maszyny do zaprawy murarskiej, nowoczesne pompy do betonu i mieszalniki dla sprawnej logistyki betonu oraz dopracowane rozwiązania w zakresie betonu natryskowego dla okładzin i wielu innych zastosowań.

Praca zautomatyzowana i równoległa

W swoim zautomatyzowanym systemie napełniania szalunków Putzmeister skoncentrował się na minimalizacji kosztów eksploatacji. Za pomocą kombinacji Formkret z inteligentną logistyką betonu, np. ze stacjonarną pompą do betonu, znacznie zmniejsza się ilość prac manualnych. Zwiększa to bezpieczeństwo miejsca pracy i przyspiesza cały proces. Tak samo oszczędne czasowo jest czyszczenie. Rozdzielanie betonu jest regulowane przy pomocy zaworów dwudrożnych, które są zintegrowane ze strukturą oszalowania. W ten sposób można napełniać większe szalunki albo kilka jednocześnie.

Przemyślana logistyka

W zależności od rodzaju użytkowania i sytuacji na placu budowy Putzmeister oddaje do dyspozycji odpowiednie rozwiązania dla szybkiego transportu betonu do miejsca docelowego. Oprócz sprawdzonych stacjonarnych pomp do betonu i rurociągów dostępne są też różne warianty jeżdżących betoniarek - wszystkie z wymyślonym na potrzeby budowy tuneli niskim profilem. W ten sposób transportowany beton dociera na miejsce bez strat jakościowych. Wszystkie pojazdy i gruszki do betonu są wyjątkowo solidne, niezawodne i skonstruowane tak, by nie wymagały wielu prac konserwacyjnych np. model P7, do którego budowy użyto stali TBL z 30-proc. większą odpornością na ścieranie niż w przypadku tradycyjnej stali budowlanej. Równie wytrzymałe i długowieczne są kompaktowe pojazdy do mieszania i transportu z serii Mixkret, które są predestynowane do bardzo ciasnych placów budowy, jak np. rury tuneli, dlatego wyposażono je w szczególnie dobrą zwrotność i zdolność pokonywania wzniesień.
Jeśli chodzi o dozowanie, „mała” pompa do betonu M 24-4 jest całkiem duża, zwłaszcza podczas betonowania podłóg i stropów. Pracuje efektywnie, nie potrzebuje wiele miejsca, a ze swoim elastycznym masztem rozdzielczym typu ZR dotrze prawie wszędzie. Również rozdzielacze typu „pająk” są idealne, aby rozdzielać beton na długich odcinkach lub np. betonować słupy, ponieważ można je szybko oraz łatwo rozstawiać i używać.

Maszyny do betonu natryskowego

W zakresie natryskiwania betonu podczas budowy tuneli i w budownictwie lądowym firma Putzmeister stawia na niezawodne maszyny na podwoziu kołowym lub gąsienicowym - Wetkret, które oferują precyzyjne zdalnie sterowane betonowanie o zasięgu do 17 m oraz w ilości do 30 m³/h.
Wszystkie maszyny Wetkret są bogato wyposażone i z tego względu szczególnie ekonomiczne dzięki np. zintegrowanemu elektrycznemu kompresorowi pokładowemu, komfortowemu i precyzyjnemu sterowaniu wszelkich ruchów mechanizmu jezdnego, a także automatycznemu dozowaniu addytywnemu dla wysokiej jakości betonu natryskowego.

Wydajność i niezawodność

Jeśli ściany i sufity mają zostać ustabilizowane, a nośność zwiększona przez (mikro)pale, można je na stałe zakotwiczyć poprzez wstrzykiwanie zaprawy i zaciskanie. Nawet w ciasnych warunkach pompy Putzmeister zapewniają proste i szybkie wykonanie pracy. W pompie ślimakowej S 5 EVTM można mieszać materiały o dużej wartości, np. zaprawę iniekcyjną, naprawczą, kotwiącą. Natomiast P 13 to model do mieszania, pompowania i wtryskiwania także najtrudniejszych mieszanek budowlanych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.