[ATB] Budownictwo

Rekordowe koszty budowy w budownictwie mieszkaniowym

Data publikacji:

Tylko w ciągu roku koszt budowy mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy wzrósł w Warszawie o 17 proc. W innych miastach o blisko jedną dziesiątą. Za wszystko ostatecznie zapłacić muszą nabywcy mieszkań, których wciąż nie brakuje.

Jak podaje Rzeczpospolita, według Emmerson Evaluation wybudowanie 1 mkw. PUM (czyli powierzchni użytkowej mieszkania – materiały plus robocizna, bez kosztów zakupu ziemi) we wszystkich miastach kosztuje już ponad 4 tys. zł. W Warszawie jest to średnio 4,5 tys. zł. W ciągu roku koszty wzrosły w stolicy aż o 17 proc. A w cenie metra mieszkania muszą być jeszcze m.in. koszty zakupu gruntu. Mediana cen 1 mkw. nowych lokali w Warszawie to już ponad 9 tys. zł, o 14 proc. więcej niż pod koniec 2017 r.

Drożej buduje się też w miastach regionalnych (Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Rzeszów, Toruń, Bydgoszcz, Łódź, Lublin). Średnie koszty budowy 1 mkw. PUM poszły tam w górę o 9 proc., do 4,2 tys. zł.

W Krakowie wybudowanie 1 mkw. PUM kosztuje średnio 4,3 tys. zł. Mediana cen 1 mkw. nowego mieszkania to niemal 7,7 tys. zł (wzrost o 13 proc. ). W Gdańsku średni koszt budowy lokali to 4,15 tys. zł za 1 mkw. PUM. Metr mieszkania kosztuje 7,9 tys. zł. (mediana, wzrost o 18 proc.).

O 16 proc. podrożały mieszkania w Poznaniu. Za metr lokalu deweloperzy życzą sobie już niemal 7,1 tys. zł. Średnie koszty wykonania 1 mkw. lokalu w tym mieście wynoszą 4,35 tys. zł.

Rekordowe ceny za metr kwadratowy padają w Sopocie - jest to już niemal 13,5 tys. zł za metr kwadratowy.

Źródło: Rzeczpospolita

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.