[ATB] Aktualności

Rewolucyjne ogniwa paliwowe

Data publikacji:

Firmy Volvo Group i Daimler Trucks zawarły porozumienie o utworzeniu spółki joint venture. Jej celem jest rozwój systemów ogniw paliwowych, ich wprowadzenie do produkcji seryjnej oraz sprzedaż - głównie do zastosowania w ciężkich samochodach ciężarowych, choć systemy te będą oferowane również do innych zastosowań.

Zobacz także: Nowa koncepcja agregatów prądotwórczych

Na mocy tego porozumienia Volvo Group nabędzie za kwotę ok. 600 mln euro 50% udziałów w spółce Daimler Truck Fuel Cell - zastosowana zostanie formuła bez zadłużenia i bez środków pieniężnych. Finalizacja transakcji spodziewana jest w pierwszej połowie 2021 r. Będzie ona jeszcze podlegała kontroli fuzji ze strony właściwych władz i musi uzyskać inne zatwierdzenia.

– Dla Daimler Truck i naszego przyszłego partnera, Volvo Group, wodorowe ogniwo paliwowe jest rozwiązaniem technicznym kluczowym dla rozwoju transportu przyszłości o neutralnym bilansie dwutlenku węgla. Oba podmioty w pełni i całkowicie włączają się w realizację celów Porozumienia Paryskiego w sprawie ochrony klimatu, a więc także w dekarbonizację drogowego transportu towarowego i innych branż. Z tego powodu angażujemy się również w stworzenie wspólnej, sprawnie rozwijającej się firmy, która zajmie się seryjną produkcją systemów ogniw paliwowych – komentuje Martin Daum, prezes zarządu Daimler Truck i członek zarządu Daimler.

Kilkadziesiąt lat doświadczeń

Planowana spółka ma przede wszystkim bazować na know-how i bogatym doświadczeniu koncernu Daimler wynikającym z kilkudziesięciu lat prac rozwojowych nad ogniwami paliwowymi. – W przyszłości transport będzie oparty zarówno na pojazdach z elektrycznym napędem akumulatorowym, jak i pojazdach elektrycznych zasilanych ogniwami paliwowymi oraz, do pewnego stopnia, na innych paliwach odnawialnych.

Planowane przez nas wspólne przedsięwzięcie w dziedzinie ogniw paliwowych stanowi zatem ważny krok w kierunku stworzenia bardziej przyjaznego świata – przekonuje Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Volvo Group.

Warto dodać, że zarówno Volvo Group, jak i Daimler Truck legitymują się długoletnim doświadczeniem w opracowywaniu nowych rozwiązań technicznych oraz produkcji pojazdów na skalę przemysłową. W efekcie nowa spółka już na starcie będzie dysponowała pogłębioną wiedzą na temat modularności, efektywności i niezawodności systemów ogniw paliwowych, wyróżniając się przy tym procesami w takich obszarach jak jakość, technologia produkcji i wielkoseryjna produkcja przemysłowa.

Celem jest rzecz jasna opracowanie systemów ogniw paliwowych, które oprócz samochodów ciężarowych mogą mieć również inne obszary zastosowań Spółka joint venture opracuje więc system o wielu poziomach mocy. Jednym z rozwiązań będzie podwójny system o mocy ciągłej 300 kW, przeznaczony dla ciężkich samochodów ciężarowych do transportu dalekobieżnego. Ponieważ wdrożenie tej techniki w ciężkich samochodach ciężarowych jest bardzo wymagające, produkty spółki joint venture idealnie nadadzą się również do innych zastosowań, takich jak np. stacjonarne wytwarzanie energii elektrycznej.

Dla przykładu, w tym roku firmy Rolls-Royce i Daimler Truck podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie neutralnego pod względem emisji CO2 zasilania awaryjnego dla obiektów o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa (np. centrów przetwarzania danych) - za pomocą stacjonarnych generatorów mocy opartych na ogniwach paliwowych. Mają one być bezemisyjną alternatywą dla silników wysokoprężnych, których aktualnie używa się jako awaryjnych generatorów mocy.

Umowa kooperacyjna powinna zostać wypracowana i podpisana do końca roku. Oba przedsiębiorstwa planują przeprowadzenie testów ciężarówek napędzanych ogniwami paliwowymi z udziałem klientów w ciągu około trzech lat. Rozpoczęcie produkcji seryjnej tych pojazdów przewidziano na drugą połowę obecnej dekady.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.