[ATB] Nowości RiwalJLG budowlane

Riwal/JLG - Innowacyjnie i bezpiecznie

Data publikacji:

Wśród wprowadzonych w tym roku nowości, które uzupełniły asortyment i paletę wyposażenia maszyn dostępnych w firmie Riwal, jednego z potentatów w branży wynajmu sprzętu do prac na wysokości, są zarówno nowe modele podnośników spalinowych i elektrycznych, jak i unikatowe rozwiązanie SkyGuard podnoszące bezpieczeństwo operatorów. A bezpieczeństwo to coraz ważniejszy element oferty, zwiększający zainteresowanie maszynami eliminującymi ryzyko wypadków z udziałem pracowników.

W wielu firmach wynajmujących maszyny budowlane bezpieczeństwo pracy należy do priorytetów. Dlatego oprócz zapewnienia standardowego poziomu ochrony, gwarantowanego podstawowym wyposażeniem w tym zakresie oraz ogólną sprawnością maszyn, potwierdzaną badaniami UDT, firmy chętnie wdrażają nowe systemy bezpieczeństwa. W sukurs przychodzą producenci, którzy również są zainteresowani minimalizowaniem nie tylko „szkodliwości” maszyn dla środowiska, ale również generowanych przez nie zagrożeń dla użytkowników, prokurowanych zwykle przez bezmyślne lub nieuważne zachowania. Do grona najbardziej innowacyjnych firm w tym zakresie należy JLG, czołowy producent „zwyżek”, będących wiodącą marką w parku na wynajem spółki Riwal.

Jazda bez obaw

Wprowadzony ostatnio w maszynach JLG innowacyjny system SkyGurad zapobiega przypadkowemu zgnieceniu pracownika stojącego na podeście roboczym przy pulpicie sterowniczym. Jest to jedyne na rynku rozwiązanie automatycznie zapobiegające takim wypadkom.
Podczas przemieszczania się w terenie najeżonym elementami konstrukcyjnymi może zaistnieć sytuacja, w której kosz z balustradą ochronną „schowa się” pod stropem czy belką kondygnacji, podczas gdy operator pozostanie powyżej niej. Wówczas, nie widząc zbliżającej się od tyłu przeszkody, pracownik naraża się na zgniecenie.
Działanie systemu SkyGuard oparto na czujniku zainstalowanym na umieszczonej nad pulpitem sterowniczym, na wysokości klatki piersiowej, specjalnej poręczy, która reaguje na nacisk powyżej 23 kg. Jeśli przyciskany z tyłu przez przeszkodę pracownik oprze się na poręczy z większą siłą, maszyna natychmiast zatrzyma się i odjedzie w przeciwnym kierunku, zapobiegając zmiażdżeniu operatora i uwalniając go z pułapki. Aktywacji systemu towarzyszą sygnały świetlne i dźwiękowe. Zapewniający dodatkową ochronę bez zakłócania pracy i zmniejszenia zasięgu roboczego SkyGuard aktywuje się przy nacisku pod różnym kątem, nie zawiera ruchomych części, dzięki czemu nie wymaga konserwacji, posiada również funkcję całkowitego odcięcia napędu w sytuacjach ekstremalnych. Wówczas maszynę można uruchomić ponownie naciskając przełącznik nożny lub wyłącznik elektroniczny, co zapobiega przypadkowemu włączeniu podnośnika.

Pierwsze w kraju

Jeśli chodzi o tegoroczne uzupełnienia produktowe w ofercie, firma Riwal jako pierwsza w Polsce zaoferowała spalinowe terenowe podnośniki nożycowe JLG 530 LRT o wysokości roboczej 18,2 m, wyróżniające się przy tym wyjątkowo kompaktowymi wymiarami: szerokością 2,31 m, wysokością 3,07 m i długością 4,88 m. Wynoszący 680 kg udźwig maszyny umożliwia pracę na platformie do 6 osób. Duży podest z opcją przedłużenia zapewnia większy obszar roboczy oraz więcej miejsca na materiały. Dzięki osi wahliwej oraz podporom podest może pracować w trudnym terenie, zapewniając maksimum bezpieczeństwa.
Z kolei w segmencie podnośników elektrycznych ofertę uzupełniły podesty masztowe JLG Toucan 8E-L oraz Toucan 10E-L, doskonałe do zadań typu „podnieś nad i sięgnij w bok”, będące lekką wersją cenionych i cieszących się dobrą opinią podnośników Toucan 8E i Toucan 10E. Podesty w wersji „light” cechuje niższa o około 13% masa w porównaniu z modelami standardowymi (ważący 1860kg JLG Toucan 8E-L to obecnie najlżejsza maszyna w swojej klasie), przy zachowaniu tych samych wysokości roboczych (8,2 i 10,1 m), udźwigu (200 kg), zasięgu poziomego (2,5 i 3,3 m) oraz innych parametrów. Najistotniejszą modyfikacją lekkich wersji są maszty niewymagające smarowania, mile widziane np. w przemyśle spożywczym, oraz możliwość zastosowania akumulatorów bezobsługowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.