[ATB] Aktualności

Robot Budimex na budowie

Data publikacji:

Doskonale znany od dziesięcioleci gracz na rynku firm budowlanych, czyli Budimex, to nie tylko jedna z czołowych firm wykonawczych w tym segmencie rynku w Polsce. To także przedsiębiorstwo stawiające na nowoczesne rozwiązania wspomagające pracowników na placach budów. Dowodem tego jest innowacyjny projekt, dzięki któremu powstał mobilny robot zaprezentowany w ostatnich dniach października na budowie Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

    Robot Budimex na budowie

Przybliżmy zatem robota opracowanego przez specjalistów Budimeksu. Jest to zasilana ekologicznym silnikiem, sterowana za pomocą gestów konstrukcja, wyposażona w kamery 360°, lidar oraz czujniki pozwalające wykonywać mu pracę nawet nocą. Do jego zadań na testowym placu budowy należało będzie transportowanie ciężkich przedmiotów, malowanie, składanie szalunków oraz wiercenie otworów. Warto dodać, iż innowacyjna konstrukcja to efekt współpracy inżynierów z Włoch, Austrii, Niemiec oraz Polski.

Robot jest wyposażony w 4 koła skrętne, dzięki czemu z łatwością może poruszać się w każdym kierunku z prędkością nawet do 8 km/h. Konstrukcja przemieszcza się całkowicie automatycznie, omijając zarówno przeszkody, jak i ludzi. Dodatkową zaletą jest także możliwość wgrania mapy obiektu, na którym będzie pracował. Dzięki modułowej konstrukcji łatwo też będzie można adaptować go do różnych zadań.

 

Prace nad stworzeniem robota trwały od 2021 r. w ramach projektu badawczego CONCERT, który był realizowany przez konsorcjum z partnerami z Włoch, Austrii i Niemiec, m.in. z włoskim Instytutem Technologicznym.

– Oficjalna premiera robota miała miejsce zaledwie kilka tygodni temu, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Teraz czas na chrzest bojowy - robot rozpoczyna testy na budowie Szpitala Wojskowego w Krakowie – mówi Marek Klusek, dyrektor Oddziału Gwarancji i Biura Warunków Kontraktowych.

Głównym zadaniem robota będzie pomoc w transporcie ciężkich przedmiotów - dlatego nośności platformy robota to aż 200 kg. Maszyna posiada także ramię na wysięgu 1,2 m. Za jego pomocą można przenosić ciężary do 20 kg. Czas pracy robota to 10 h. Zasilany silnikiem elektrycznym nie emituje spalin, dzięki czemu może pracować zarówno pod ziemią, jak i w zamkniętych pomieszczeniach.  Wyposażenie innowacyjnej maszyny w bezemisyjny silnik jest elementem strategii osiągnięcia przez Budimex neutralności klimatycznej do roku 2050.

– Jako największa grupa budowlana w Polsce, chcemy wyznaczać trendy w innowacyjnym i zrównoważonym budownictwie. Rozpoczynający dziś pracę robot to dopiero początek zmian, jakie szykujemy – przekonuje Marek Klusek.

Chęć ochrony środowiska to nie jedyny powód powstania robota.

– Jak każda firma budowlana zmagamy się z wyzwaniami związanymi ze starzejącym się społeczeństwem oraz niedoborem siły roboczej. Skonstruowanie tej maszyny to nasza odpowiedź na realia rynku pracy – dodaje Marek Klusek.

Wróćmy jednak do pierwszych testów robota. Mają one na celu sprawdzenie funkcjonalności robota w rzeczywistym środowisku placu budowy (mobilność, zwrotność, nawigacja, bezpieczeństwo), weryfikację założeń projektowych dla przypadków użycia robota do transportu materiałów budowlanych i wiercenia, a także pilotażowe wdrożenie nowych procedur i wytycznych niezbędnych przy organizacji pracy na budowie z wykorzystaniem robota. Z perspektywy Budimeksu istotne jest także rozpowszechnienie wiedzy o nowej technologii wśród pracowników budowy w zakresie technicznym oraz społecznym, oraz zebranie doświadczeń i danych do dalszych prac rozwojowych nad robotem. Pełny zakres testów z udziałem pracowników ogólnobudowlanych zaplanowany został na wiosnę 2024 r.

Funkcjonalności robota:

Transportowanie materiałów, wiercenie, a docelowo jeszcze izolacje natryskowe i wsparcie w składaniu prostych szalunków.

Czas wymiany głowicy końcowej - kilka minut.

Sterowanie gestami, za pomocą tabletu lub manualnie w trybie „Follow Me”.

Nawigacja po rozmieszczonych kodowanych znacznikach.

Autonomiczna nawigacja robota w przestrzeni roboczej za pomocą modelu BIM.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.