[ATB] Technika

Robot zrobi robotę

Data publikacji:
Roboty wyburzeniowe firmy Brokk to najbardziej zaawansowane techniczne i najbardziej znane maszyny tego typu na świecie.

Roboty wyburzeniowe firmy Brokk to najbardziej zaawansowane techniczne i najbardziej znane maszyny tego typu na świecie.

Roboty w przemyśle są z nami od kilkudziesięciu lat, a w budowlance to nadal temat dość nowy, ale coraz bardziej popularny. Jednym z bardziej znanych robotów w naszej branży są maszyny do wyburzeń, które pomagają przy pracach w trudnym terenie, we wnętrzach budynków czy tunelach. 

Oczywiście roboty wyburzeniowe są na polskim rynku i wiele firm od lat używa tego rodzaju maszyn. W tym wypadku roboty raczej nie zabierają miejsc pracy, bo przecież ktoś musi nimi sterować, serwisować i posprzątać po ich działalności. A przy okazji są to urządzenia, które pomagają w najtrudniejszych zadaniach i robocie niebezpiecznej dla człowieka. 
Zdalnie sterowane roboty wyburzeniowe firmy usługowe wykorzystują wszędzie tam, gdzie trudno użyć sprzęt ciężki, a rozbiórka ręczna trwa zbyt długo, a co za tym idzie jest bardzo droga. Niewielkie wymiary urządzeń tego typu sprawiają, że mogą one dostać się do budynków przez drzwi, użyć do przemieszczania się schodów, pracować w niskich pomieszczeniach. Wiele z tych maszyn ma napęd elektryczny, co daje kolejne atuty pod postacią zerowej emisji w zamkniętych pomieszczeniach. 

Brokk, czyli synonim robota wyburzeniowego

Jedną z wiodących firm na światowym rynku jest szwedzki Brokk, który zaczynał już w latach 70. W tej chwili firma jest obecna praktycznie wszędzie, a ich nazwa to synonim robota wyburzeniowego, tak samo jak kiedyś było z Electroluxem i odkurzaczami (zapytajcie babci, jak nie wierzycie). 

Firma Brokk posiada w ofercie kilka modeli od najmniejszego 110, który jest niezwykle dziarski i poradzi sobie z każdym zadaniem, a przy okazji zmieści się do windy, wjedzie i zjedzie po schodach, a właściciel może go przewozić w małej przyczepie samochodowej lub zwykłym furgonie. Maszyna posiada silnik elektryczny o mocy 19,5 kW. Najmniejszym dieslem w ofercie Brokk (i w ogóle na świecie) jest model 120DII o mocy 18,5 KM. Oba modele mają 78 cm minimalnej szerokości oraz wysokość odpowiednio: 1,14 m oraz 1,25 mm. 

Największą maszyną z tej serii jest Brokk 520D z napędem dieslowskim o mocy 55 KM. W tym wypadku szerokość wynosi 1,6 m, a wysokość 1,68 m. Według Szwedów Brokk 520D przewyższa wszystkie inne maszyny o tej samej wielkości, gdyż jest mocniejszy, szybszy i ma większy zasięg, a wszystko to przy zachowaniu tych samych kompaktowych rozmiarów. Model ten dedykowany jest do zadań wymagających potężnej siły wyburzeń w miejscach, gdzie nie ma niezawodnego zasilania. 

Najmniejszym robotem wyburzeniowym na świecie jest Brokk 60 II napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 5,5 kW. Jednak z tego co wiemy, nie jest on oferowany na polskim rynku. 
Wszystkie roboty Brokk wyposażone są w zdalne sterowanie o zasięgu 100 m, co sprawia, że operator może czuć się bezpiecznie. W standardzie w każdej maszynie znajdziemy oczywiście młot hydrauliczny, ale szwedzki producent ma w zanadrzu wiele innych opcji, takich jak: łyżki do kopania, nożyce do stali, różnego rodzaju chwytaki, szczęki hydrauliczne, frezarki do betonu i nie tylko, sprzęt do wiercenia i cięcia oraz wiele innych. 

Robot prosto z Polski

Z pewnością ciekawą opcją są roboty wyburzeniowe zaprojektowane i produkowane w Polsce przez przedsiębiorstwo ARE (Advanced Robotic Engineering), które zanim zajęło się produkcją sprzętu, oferowało swoje usługi z zakresu wyburzeń na terenie Dolnego Śląska. Firma z Wrocławia doskonale wie, jakie trudności i problemy trapią naszych przedsiębiorców, więc jak sami mówią, oferta ARE jest odpowiedzią na wszystkie znaki zapytania w branży. Głównie chodzi tu o dostępność części zamiennych i szybki serwis.

Firma z Dolnego Śląska posiada w ofercie dwa modele robotów: 1.0 oraz 2.0. Oba są napędzane elektrycznie silnikiem o mocy 15 kW i mają zasięg ramienia wynoszący 4,4 m. W przygotowaniu jest największy model ARE 3.0, nad którym pracują zarówno konstruktorzy polskiej firmy, jak i specjaliści z Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych. Trzeba przyznać, że poprzednie modele wyglądają wspaniale, a jak pracują? Niestety, tego jeszcze nie wiemy. 

Kolejny szwedzki robot

Szwecja okazuje się być liderem rynku, gdyż drugą najbardziej znaną na polskim rynku firmą produkującą roboty wyburzeniowe jest Husqvarna. Producent z północnej Europy oferuje cztery podstawowe modele serii DXR o napędzie elektrycznym i mocy od 18,5 do 27 kW. Zasięg ramion wynosi od 4,4 m do 5,5 m, zaś szerokości oscylują wokół 77-78 cm, a wysokości od 1,21 do 1,48 m. W tym wypadku producent także zapewnia dodatkowy sprzęt dedykowany do maszyn. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.