[ATB] Technika

Rockster - Kruszarka z możliwościami

Data publikacji:

Planując zakup uniwersalnej kruszarki mobilnej warto zapoznać się z maszynami marki Rockster, dostępnymi w firmie Dozer z Koszalina, sprawdzającymi się zarówno w recyklingu materiałów budowlanych i drogowych, jak i w kamieniołomach. Interesującym wyborem w klasie zakładów 30-tonowych jest nowo opracowana kruszarka udarowa R1000S zapewniająca wysoką wydajność oraz jakość kruszywa końcowego, przy zredukowanej emisji kurzu i hałasu oraz obniżonych kosztach eksploatacji.

Kruszarkę R1000S wyposażono w szereg ulepszeń podnoszących funkcjonalność i komfort obsługi, m.in. wzmocniony rotor, nowy system mocowania listew udarowych oraz zintegrowany laserowy system pomiaru ich zużycia, panel sterowania z nowym wyświetlaczem oraz pilotem zdalnego sterowania o rozszerzonych funkcjach w standardzie, automatyczną, bezstopniową regulację prędkości taśmociągów zależną od obciążenia.
Kruszarkę wyróżnia również znany już unikatowy, opatentowany system Duplex, umożliwiający wymianę w ciągu kilku godzin udarowej komory kruszącej na komorę szczękową, dzięki czemu otrzymuje się w praktyce drugą maszynę o innym zastosowaniu.

Mocna komora

Wydajność sięgająca 280 t/h to zasługa zastosowanej udarowej komory kruszącej, zapewniającej stopień rozdrabniania od 1:10 do 1:50, z napędzanym hydrostatycznie rotorem o średnicy 1020 mm i regulowanej bezstopniowo prędkości do 850 obr./min. Rotor wyposażony jest w 4 solidne wymienne listwy udarowe, których twardość dobiera się zależnie od potrzeb i które mają dwie krawędzie robocze, dzięki czemu można je wykorzystywać dwustronnie, co zmniejsza koszty eksploatacji. Za produkcję wysoce kubicznego materiału wyjściowego odpowiadają oprócz rotora dwie belki uderzeniowe w komorze oraz w pełni hydrauliczna regulacja szczeliny CSS ze zintegrowanym systemem pomiaru jej wielkości, pokazywanej na wyświetlaczu.
Ważący 8,8 t moduł kruszący ma wlot ze stali Hardox, o wymiarach 960 x 720 mm, oraz duży, wibrujący wylot o wymiarach 1800x1200 mm, również z Hardoksu, ograniczający zużycie taśmociągu głównego, szczególnie podczas kruszenia betonu zbrojonego.

Przesiewacz w opcji

Zakład R1000S posiada stalowy (Hardox) kosz zasypowy o pojemności 4,2 m³ i wymiarach 2,8x2,5 m (wysokość załadunku 3,2 m), z podajnikiem wibracyjnym i z dwupokładowym ekranem wstępnym, składającym się z przesiewacza Grizzli („zigzag” lub prosty) o długości 1660 mm oraz sita o wymiarach 1200x1000 mm i podziałce 34 mm. Dzięki umieszczonej w zsypie przestawianej kierownicy, wstępnie odsiany materiał można skierować w całości na przenośnik główny (obejście kruszarki) lub na przenośnik boczny, albo z podziałem na główny (materiał średni) i boczny.
Główny przenośnik ma szerokość 1100 mm i przy kącie nachylenia 25° zapewnia wysyp na 3,2 m. Przenośnik boczny o szerokości 500 mm wyładowuje na 2,3 m (kąt 20°). Nad przenośnikiem głównym umieszczony jest magnetyczny separator metalu, o regulowanej odległości od taśmy.
W opcji zakład można doposażyć w kompaktowy przesiewacz wibracyjny RS100, z hydraulicznie opuszczaną skrzynią sitową, z sitem o wymiarach 2600x1350 mm i podziałce 38 mm (inne na życzenie), oraz w 2-funkcyjny przenośnik RB92 o szerokości 600 mm, który może służyć do powrotnego transportu nadgabarytu do kosza zasypowego lub do jego rozładunku na pryzmę (wysyp 3,8 m). Wyposażenie opcjonalne uzupełnia m.in. waga na przenośniku głównym i bocznym, centralne smarowanie, kompresor powietrza, pompa wody.

Łatwa obsługa

Kruszarka R 1000 S jest wyposażona w 6-cylindrowy silnik Volvo o mocy 235 kW/320 KM (Tier 4 final) i ma wszystkie zespoły napędzane hydrauliczne. Hydrostatyczny napęd rotora umożliwia dostosowanie jego prędkości do obciążenia, płynną pracę bez zatorów, zmianę kierunku obrotów, stanowi też zabezpieczenie przeciążeniowe, a brak tradycyjnego sprzęgła oznacza niższe koszty eksploatacji.
Kompaktowe wymiary transportowe (dł./szer./wys. - 10,1/2,55/3,2 m) pozwalają na bezproblemowy przewóz maszyny bez zezwoleń, także w wersji z przesiewaczem RS100 i przenośnikiem RB92 (14/2,83/3,2 m; 34,9 t). Przygotowanie do pracy rozkładanej hydraulicznie kruszarki trwa zaledwie 10 minut. Równie prosta jest konserwacja i serwisowanie - dobry dostęp do silnika i innych podzespołów zapewniają podnoszone w pionie duże pokrywy oraz uchylny podest.
Łatwą regulację parametrów roboczych i kontrolę pracy kruszarki gwarantuje nowy, intuicyjny w obsłudze panel sterowania, m.in. z funkcjami automatycznego startu i stopu, programowania i zapisu różnych trybów pracy zależnie od rodzaju materiału i wykorzystywanych elementów zestawu, monitorowania i rejestracji błędów.
SS
fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.