[ATB] Budownictwo Budimex

Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie

Data publikacji:
Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie

Przekonaliśmy się ostatnio, że budowa i modernizowanie strategicznych obiektów, takich jak szpitale, nie może czekać. Zaniedbania w tym zakresie są dosłownie igraniem ze śmiercią. Do takiej sytuacji nie chciały dopuścić władze Szpitala w Wejherowie rozpoczynając w tym trudnym okresie budowę nowego obiektu szpitalnego. Bardzo duża inwestycja warta w sumie ponad 130 milionów złotych ma zakończyć się w drugiej połowie 2022 roku i obejmuje nowy budynek z 7 salami operacyjnymi i wieloma innymi oddziałami szpitalnymi oraz dobudowę wysokich szachtów windowych do istniejących już budynków szpitalnych. Wykonawcą prac została dobrze znana firma Budimex.

Nowy obiekt koniecznością

Dotychczasowe sale operacyjne Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie przestały spełniać jakiekolwiek wymagania w związku z czym nad szpitalem zawisła groźba zamknięcia. 7 sal operacyjnych oraz inne oddziały takie jak kardiologia, kardiochirurgia czy centralna sterylizatornia, które znajdą się w nowym obiekcie mają zapewnić szpitalowi możliwość dalszego niesienia pomocy mieszkańcom miasta.Deskowanie do wykonania całości konstrukcji nowego obiektu dostarczyła forma NOE. Wykonawca, firma Budimex, podczas całego procesu wykonywania konstrukcji mógł liczyć na wsparcie ze strony pracowników firmy NOE. Stało się to kluczowe w momencie wykonywania stropów. Optymalizacja podparć tych stropów umożliwiła na znaczne zmniejszenie kosztów najmu deskowań.

Winda doklejona do ściany

Bardzo ciekawym technologicznie zagadnieniem było wykonanie żelbetowego szachtu windowego przy istniejącym 10-cio kondygnacyjnym budynku. Dla wykonawcy priorytetem było bezpieczeństwo, następnie szybkość i łatwość stosowania. Zdecydowano się na zapadkowy system do szachtów windowych od firmy NOE. Polega on na wykonaniu stelaża ze stalowych profili dopasowanego do gabarytów danego szachtu, który uzbrojony został w specjalne zaczepy/zapadki blokujące się w specjalnie pozostawionych w ścianie wewnętrznej szachtu gniazdach lub na zamontowanych na ścianie kątownikach.

Proces blokowania odbywa się automatycznie podczas podnoszenia całego podestu przez dźwig do kolejnego etapu betonowania. Do głównego podestu z zapadkami podwieszany jest drugi podest pod spodem, zapewniający bezpieczny dostęp. Dodatkowo cały szacht zabezpieczony został dookoła tradycyjnymi pomostami roboczymi, łącznie z kluczowymi, przy takich konstrukcjach jak szachty, pomostami narożnymi.

Jeżeli chodzi o szybkość prac to tutaj również, wśród wielu patentów NOE, musiało znaleźć się odpowiednie rozwiązanie. Cały dobudowywany pion składał się z 8 niewielkich przestrzeni. Wykonanie ich było by praktycznie niemożliwe bez zastosowania opatentowanych samorozszalowujących się kątowników windowych firmy NOE. Umożliwiają one rozszalowanie i wydostanie całego wewnętrznego szalunku szachtu za pomocą jednego pociągnięcia dźwigu. Działanie kątownika opiera się na specjalnym mechanizmie, który w pozycji "do rozszalowywania" powoduje zmniejszenie się wymiarów kątownika o 20 mm na każdą ze stron. Pozwala to na odspojenie płyt od betonu i bezpieczne wyciągnięcie całej "beczki" z wnętrza szachtu.

Najważniejsze, to sprostać oczekiwaniom

Bardzo istotnym wymaganiem ze strony wykonawcy było, aby wszystkie rozwiązania szalunkowe pochodziły od jednego dostawcy. Udało się to osiągnąć pomimo dużych rozbieżności w potrzebach technologicznych pomiędzy dwoma głównymi zadaniami. Po zakończonych pracach szalunkowych kierownik budowy firmy BUDIMEX - Piotr Grzesiak tak podsumował współpracę z firmą NOE: "Współpracę z firmą NOE oceniam wzorowo. Od początku widać było pełne zaangażowanie w przygotowanie oferty, otwartość na zmiany oraz elastyczność w doborze rozwiązań. Na etapie realizacji specjaliści z NOE oferowali wsparcie w doborze optymalnych ilość elementów szalunkowych, planowania rotacji oraz odbiorze wykonanego deskowania na budowie. Należy podkreślić, że NOE posiada kompletne systemy szalunkowe spełniające wymagania BHP oraz pozwalające na wykonywanie skomplikowanych konstrukcji.".

Zadowolenie klienta to jest coś co cały czas próbujemy osiągnąć w naszej pracy.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.