[ATB] Budownictwo

Rusza przetarg na budowę Obejścia Węgierskiej Górki w ciągu S1

Data publikacji:

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło rozpisanie przetargu na projekt i budowę Obejścia Węgierskiej Górki w ciągu drogi ekspresowej S1. Zadaniem ma kosztować ok. 1,5 mld zł, a prace budowlane są planowane na lata 2019-2022. Droga będzie przebiegać w dużej mierze w terenach górskim.

Informacja została podana podczas dzisiejszego spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu i budownictwa Republiki Słowackiej Arpádem Ersekiem.
– Obecnie jesteśmy świadkami, jak pogranicze polsko-słowackie z obszaru trudno dostępnego w transporcie staje się coraz bardziej przyjazne. Jest to złożony proces, obliczony na wiele lat, ale efekty podejmowanych prac po obu stronach pogranicza są już widoczne. Polska dzięki środkom unijnym jest teraz wielkim placem budowy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas spotkania z ministrem transportu Słowacji.
– Jest to najtrudniejsze zadanie inwestycyjne realizowane na drodze ekspresowej S1 – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na 2019 rok, a ich zakończenie na 2022 rok.

Na odcinek o długości 8,5 km będą składały się dwa tunele budowane metodą górniczą (o długości ok. 830 m pod masywem Barania i 980 m pod masywem Białożyński Groń). W ramach inwestycji powstaną również estakady nad dolinami potoków górskich i drogi dojazdowe. Z uwagi na górski charakter trasy będzie ona przebiegała w znaczącej części na obiektach inżynierskich. Odcinek „Obejścia Węgierskiej Górki” połączy zrealizowane już odcinki: Żywiec – Przybędza z odcinkiem Milówka – Szare.

Obwodnica Węgierskiej Górki jest inwestycją wyczekaną przede wszystkim przez mieszkańców miejscowości. Od długiego czasu zmagają się oni z dużym natężeniem ciężkiego ruchu jadącego w kierunku północ-południe. 
Zadanie będzie mogło być zrealizowane dzięki unijnemu wsparciu. Budowa obejścia Węgierskiej Górki posiada zapewnione dofinansowanie w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1,5 mld zł.

Nie jest to jedyny odcinek S1, który jest lub będzie realizowany. W ramach PPBDK przewidziano m.in. budowę drugiej jezdni dla odcinka S1 Pyrzowice – Podwarpie o długości 9,7 km. Ponadto planowane jest dostosowanie odcinka drogi krajowej nr 1 pomiędzy Podwarpiem a Dąbrową Górniczą na długości 7,8 km do standardu S. Obie inwestycje mają być zrealizowane do końca 2021 r. Kluczowy i najbardziej kosztowny odcinek S1 Kosztowy – Bielsko-Biała (w. Suchy Potok) będzie miał całkowicie nowy przebieg. Ogłoszenie przetargu o wartości ponad 3 mld zł zaplanowano w 2019 roku.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.