[ATB] Budownictwo

Ruszyła waloryzacja kontraktów drogowych

Data publikacji:

W odpowiedzi na postulaty branży budowlanej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomiła od 21 stycznia 2019 r. nowe zasady waloryzacji kontraktów na budowę dróg. Waloryzacja obejmie generalnych wykonawców oraz podwykonawców wszystkich nowo podpisanych umów, zawartych na okres ponad 12 miesięcy.

Nowa procedura zakłada comiesięczną waloryzację kwot należnych wykonawcy za wykonane prace, co umożliwi skuteczną reakcję na zmiany kosztów kontraktów drogowych, a tym samym zapewni większą stabilność finansową i przewidywalność funkcjonowania firmom budowlanym.

Mechanizm opiera się o tzw. koszyk waloryzacyjny, którego wartość jest wyliczana na podstawie zmian cen głównych elementów decydujących o kosztach realizacji kontraktu, tj. ceny paliwa, cementu, asfaltu, stali, kruszywa, a także średniego wynagrodzenia pracowników branży. Pod uwagę brany będzie też wyliczany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik inflacyjny CPI. Jednym z głównych założeń nowych zasad waloryzacji jest równy podział ryzyka wzrostu kosztów kontraktu pomiędzy wykonawcę a zamawiającego.

Nowy mechanizm waloryzacji zostanie w pierwszej kolejności wprowadzony do toczących się już postępowań przetargowych. Został on już zastosowany w przetargach na budowę obwodnicy Olesna w ciągu DK11 (S11) oraz budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9, w których otwarcie ofert zaplanowano na 6 lutego br. Szczegółowe informacje o nowym mechanizmie waloryzacji kontraktów drogowych dostępne są na stronie GDDKIA.

Źródło: gov

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.