[ATB] Nowości

Ruthmann - Steiger TBR 250

Data publikacji:

Ruthmann wprowadził do oferty nowy podnośnik koszowy Steiger TBR 250 z ruchomym wysięgnikiem kosza. Podnośnik instalowany jest na podwoziu o DMC 3,5 t.

Projektanci Ruthmanna postawili sobie za cel opracowanie podnośnika wydajnego, o dużych możliwościach, aczkolwiek montowanego na podwoziu o DMC 3,5 t. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, iż pojazdy wyposażone w silniki spełniające normę emisji spalin Euro 6 były cięższe niż wersje z silnikami Euro 5+. Zatem aby "zmieścić" się w wymaganych limitach konieczne było stworzenie konstrukcji odpowiednio lekkiej, jednak wciąż solidnej i sztywnej zarazem. Prace inżynierów zakończyły się w ubiegłym roku, a ich efektem jest Steiger TBR 250.
TBR 250 montowany jest na pojeździe o DMC 3,5 t. Do wyboru są Mercedes-Benz Sprinter, Nissan Cabstar, Renault Master lub Iveco Daily. Istnieje również możliwość wyboru auta z napędem na cztery koła lub pojazdu o zwiększonej ładowności. Producent zaznacza, że nowego Steigera będzie można zamówić na podwoziu 5,5 – 6 t z podporami HV oraz 7 – 9 t z podporami typu S. Nie mniej jednak skorzystanie z mniejszego podwozia ma wiele zalet. Pojazd może być kierowany przez każdego kto ma prawo jazdy kategorii B. Co więcej, nieduży rozstaw osi sprawia, że manewrowanie nowym podnośnikiem jest prostsze. Co szczególnie przydaje się w warunkach miejskich, na zatłoczonych ulicach.
Nowy podnośnik Ruthmanna to konstrukcja wyposażona w ruchomy wysięgnik kosza umożliwiający rotację kosza w zakresie 185°. Teleskopowe ramię wykonane ze stali drobnoziarnistej wysokiej jakości pozwala na pracę na wysokości 24,5 m. Rotacja ramienia wynosi 450°. Ramię zostało wykonane w technologii wielokrotnego gięcia arkusza z jednym spawem. Producent zapewnia, że otrzymana dzięki temu konstrukcja jest lekka i stabilna zarazem. Zasięg boczny ramienia wynosi aż 16,5 m przy obciążeniu kosza na poziomie 100 kg. Maksymalny udźwig kosza przy mniejszym nachyleniu ramienia wynosi 230 kg. Wymiary kosza to 1,4x0,7 m.
Steiger TBR 250 przystosowany jest do szybkiej i bezproblemowej wymiany kosza roboczego. Pierwsza możliwość to kosz aluminiowy, dostępny jest również kosz z tworzywa. Ta druga opcja jest polecana w przypadku prac przy liniach energetycznych pod napięciem do 1000 voltów. Kosz poliestrowy zabezpieczony jest bowiem podwójną izolacją (do tego jest izolacja między wysięgnikiem a podwoziem). Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą wygodnego panelu Cockpit.  
Wysokość zestawu kosza z pojazdem nie przekracza 3,2 m. Długość to nieco ponad 6,9 m. Warto podkreślić, że nowy podnośnik można rozstawić na pochyleniu do 5°.

BK

fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.