[ATB] Aktualności

Rynek maszyn używanych, który sprzęt na topie?

Data publikacji:

Rzetelne monitorowanie rynku używanych maszyn budowlanych wydaje się praktycznie niemożliwe. Istnieją jednak instrumenty pozwalające analizować trendy występujące w tym segmencie rynku - w tym celu przeanalizowaliśmy ostatnie dane publikowane przez międzynarodowy portal ogłoszeniowy Mascus.

 

    park maszynowytabelatabelatabela

Dostępny w 38 wersjach językowych portal ze sprzętem ciężkim m.in. przeanalizował swoje dane o krajach pochodzenia zapytań e-mailowych dotyczących ogłoszeń, otrzymywanych przez dilerów i reklamodawców poprzez platformę Mascus we wrześniu i październiku 2019 r. Analiza obejmuje 10 krajów z największą ilością opublikowanych ogłoszeń w 6 kategoriach: maszyny budowlane, maszyny rolnicze, transport, maszyny leśne, magazynowanie oraz maszyny komunalne.

Najpopularniejsze kierunki

Jeśli chodzi o rynek polski, to jego cechą charakterystyczną jest niski popyt wewnętrzny na maszyny budowlane - w tym wypadku liczba kontaktów w sprawie zakupu używanych maszyn budowlanych to jedynie 9% całości zapytań w Polsce. Nieco więcej swojego zapotrzebowania na używany sprzęt budowlany klienci z naszego kraju lokują w Wielkiej Brytanii (10%), a do ważnych rynków, które są zainteresowane „używkami” z Polski, należą także: Niemcy (8%), Stany Zjednoczone (7%) i Węgry (6%). Jeśli zaś chodzi o kluczowe rynki, na których zaopatrują się zarówno klienci, jak i firmy handlujące sprzętem budowlanym, to są wśród nich: Francja (8% całkowitego popytu wewnętrznego na rynku francuskim), Niemcy (9%). Holandia (5%), Dania (8%), Szwecja (5%) i Wielka Brytania (7%).
I jeszcze rzut oka na to, jak sytuacja ta wygląda w segmencie maszyn komunalnych. Okazuje się, że według danych portalu Mascus, na rynku polskim najczęściej zaopatrują się klienci z: Czech (9% ogółu zapytań na rynku polskim), Francji, Łotwy, Stanów Zjednoczonych (po 7%) i Danii (5%). Klienci z naszego kraju w poszukiwaniu „używek” do posiadanych przez siebie parków maszynowych chętnie zaopatrują się w Niemczech (9% wszystkich zapytań na rynku niemieckim) i Holandii (6%).

Koparki i ładowarki

Portal ogłoszeniowy podał również informację na temat najbardziej popularnych rodzajów maszyn w 2019 r. - dane te oparte są na analizie najczęściej oglądanych ogłoszeń, najczęstszych kontaktów ze sprzedawcami dotyczących konkretnych maszyn i marek oraz najczęściej sprzedawanych maszyn (usunięte ogłoszenia). Wśród wyszukiwanych grup maszyn zdecydowanie wygrały ciągniki, które na podium najczęściej wyszukiwanych typów maszyn wyprzedziły koparki gąsienicowe i ładowarki kołowe. Takie same są również dwa pierwsze miejsca w zestawieniu najczęściej sprzedawanych maszyn (mierzonych w usuniętych ogłoszeniach tych maszyn, co jest silnym wskaźnikiem sprzedaży). Miejsce 3. zajmują furgony.

Caterpillar numerem jeden

Jeśli spojrzymy na najczęściej poszukiwane marki na portalu Mascus, najwyższy odsetek wysłanych formularzy kontaktowych mają maszyny marki Caterpillar i Volvo. JCB, Komatsu, John Deere i Mercedes-Benz plasują się w czołówce, mimo iż kontaktów w ich sprawie jest połowę mniej, niż mają Caterpillar i Volvo.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 03/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.