[ATB] Aktualności

Rynek pokryć dachowych w Polsce rośnie

Data publikacji:

Jak wynika z raportu Spectis „Rynek dachów i pokryć dachowych w Polsce 2023-2028”, całkowite przychody 54 badanych producentów pokryć dachowych wyniosły w 2021 r. 12,9 mld zł, z czego 42% przypadło na pokrycia dachowe. Po doszacowaniu do pełnej zbiorowości producentów oraz uwzględniając pozostałe niszowe rodzaje pokryć dachowych, wartość rynku pokryć dachowych wyniosła 6,1 mld zł, notując imponujący nominalny wzrost wartości o ponad 1/3.

    Rynek pokryć dachowych w Polsce rośnie

W ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu wzrostu cen, odnotowana w 2021 r. zwyżka była jednak dużo niższa. Według szacunków ekspertów Spectis w 2022 r. wartość rynku wzrosła nominalnie o ok. 10%, co jednak było rezultatem dalszych wzrostów cen. W ujęciu wolumenowym 2022 r.

był bowiem dla branży rokiem spadkowym. Dalszej korekty metrażu rynku spodziewać się można także w 2023 r., głównie za sprawą trwającej głębokiej korekty w segmencie mieszkaniowym oraz przejściowego spowolnienia w budownictwie przemysłowo-magazynowym, stanowiącym istotną część segmentu dachów płaskich. Jeszcze głębszej korekty rynku spodziewać się można w ujęciu wartościowym. Od II kwartału 2023 r. średnie ceny pokryć dachowym notują bowiem wyraźne spadki i nic nie wskazuje na to, aby w II połowie roku korekta miała wyhamować.

W najbliższych latach głównymi czynnikami wspierającymi proces odbudowy potencjału rynku pokryć dachowych będą: solidne długoterminowe fundamenty makroekonomiczne Polski, strukturalny niedobór mieszkań w Polsce na tle średniej unijnej, walka ze smogiem i wspieranie programów termomodernizacji w segmencie budynków jednorodzinnych (w tym wymiany dachów), wysoki udział rynkowy segmentu remontów i modernizacji, rosnąca popularność polskich pokryć dachowych na runku europejskim, stopniowo odbudowujący się popyt rynkowy, m.in. w wyniku programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, dynamiczny rozwój handlu e-commerce, napędzającego inwestycje logistyczno-magazynowe, a także ograniczenia napływu do polski konkurencyjnych pokryć z kierunku wschodniego.

Największym segmentem rynku pokryć dachowych w Polsce pozostają pokrycia metalowe. Spośród 54 analizowanych firm, produkty z tego segmentu oferują 24 podmioty, przy czym w przypadku 7 firm jest to sprzedaż znacząca (powyżej 100 mln zł). Drugim największym segmentem są pokrycia bitumiczne. Z 54 badanych firm, produkty z tego segmentu oferuje 17 firm, z których w przypadku 8 firm sprzedaż przekracza 50 mln zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.