[ATB] Aktualności

Rynek równiarek - Koncentracja na eksporcie

Data publikacji:

Zgodnie z ostatnią analizą branży przeprowadzoną przez Off-Highway Research, rynek chińskich równiarek osiągnął w 2015 r. najniższy poziom - około 1000 sztuk, po którym należy spodziewać się kolejnych wzrostów. Prognozy zakładają jednak krótkotrwały powrót na szczyt.

Perspektywy dla rynku wewnętrznego w dużej mierze zależą od zapotrzebowania na główne projekty drogowe, które stanowią ponad 90% sprzedaży i były głównymi nabywcami sprzętu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wraz z malejącą sprzedażą w poprzednich latach wielkość populacji maszyn spadła znacznie poniżej obecnych potrzeb, więc prawdopodobny jest wzrost popytu w Chinach w ramach kolejnego okresu pięcioletniego w latach 2016-2020, gdy rozpocznie się wiele nowych projektów budowlanych – można przeczytać w raporcie przygotowanym przez Off-Highway Research.

– Jednak wyraźnie widać, że boom inwestycyjny nie może trwać długo, a polityka makroekonomiczna musi powrócić do łagodzenia działalności instrumentów finansowych i usprawnienia struktury gospodarczej. Projekty dróg ekspresowych będą nadal zmniejszać swój udział w zakresie inwestycji drogowych, co w przyszłości spowoduje spadek popytu na równiarki drogowe.

Eksport równiarek z Chin już od dawna równoważy popyt na rynku w tym kraju, ale jednak w najbliższych dwóch latach należy spodziewać się spadku sprzedaży na rynkach w innych krajach. – Biorąc pod uwagę ograniczenia wielkości rynku chińskiego, istotne znaczenie ma rozwój eksportu, jeżeli ta gałąź przemysłu maszyn budowlanych ma pozostać w dobrej kondycji. Nie trzeba przy tym dodawać, że chińscy producenci będą musieli polepszyć jakość i wartość swoich maszyn. W tym celu będą musieli poprawić jakość usług związanych z tym produktem, a także przekonać klientów, że kompletny pakiet w ofercie stanowi dla nich lepsze rozwiązanie. Jednak przy dużej liczbie dostawców konkurujących na ograniczonym rynku, bardzo trudno będzie podwyższyć cenę produktu końcowego w zamian za konieczną poprawę – przekonują autorzy raportu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.