[ATB] Budownictwo CPK

Rząd zawęził obszar pod CPK do 66 km2. Port zajmie połowę tego terenu

Data publikacji:

Na spotkaniu z mieszkańcami gminy Baranów minister Mikołaj Wild zaprezentował dziś (23 maja) zawężony obszar, poza który nie wyjdzie budowa CPK. Port Lotniczy zajmie około połowy tego obszaru.

Jak poinformował przedstawiciel doradcy technicznego, firmy Arup, która za pomocą wielokryterialnej analizy wskazała najlepszy obszar do budowy centralnego portu, pod uwagę brane były trzy lokalizacje, w okolicach Baranowa, Grodziska Mazowieckiego i Tarczyna. Lokalizacją spełniającą najlepiej założenia projektu, w tym dotyczące utworzenia tu centralnego punktu przesiadkowego dla Polski, była właśnie gmina Baranów.

Przesunięcie na zachód

Na dzisiejszym spotkaniu zaprezentowano obszar o powierzchni 66 km kw. (powierzchnia całej gminy Baranów to 75,4 km kw.), poza którym na pewno nie powstanie lotnisko. Ograniczony jest on od południa autostradą A2, a od zachodu drogą wojewódzką nr 50 i w największej części leży na terenie gminy Wiskitki, a także na terenach Baranowa i Teresina. To zmiana o tyle, że Stanisławów w gminie Baranów, wskazywany wcześniej jako lokalizacja CPK, leży na wschodniej granicy wyznaczonego terenu.
Zaprezentowany obszar zostanie wprowadzony do dokumentów rządowych za pomocą rozporządzenia Rady Ministrów. Bezpośrednio ograniczy on możliwości planistyczne gmin. Właściciele nieruchomości położonych na tym terenie mogą – na razie – prowadzić działalność w nieograniczony sposób. Obszar znajduje się nie tylko na terenie trzech gmin, ale jednocześnie w trzech różnych powiatach.

Będzie procedura dla dwóch lokalizacji

Jak poinformował minister, na terenie tego obszaru po konsultacjach społecznych zostaną wskazane dwie, prawdopodobnie częściowo zachodzące na siebie, lokalizacje lotniska, które zostaną poddane badaniom środowiskowym. Port komunikacyjny zajmie około 30 km kw. (dla porównania, lotnisko Chopina zajmuje około 800 hektarów). Na terenie tych dwóch lokalizacji nie będą już mogły być wydawane warunki zabudowy czy podział nieruchomości - zostaną one zarezerwowane pod przyszły port.
W tym momencie rozpoczną się dobrowolne negocjacje z właścicielami nieruchomości na temat odkupu gruntów pod obydwiema lokalizacjami (Minister Wild podkreślił że wykupienie wszystkich nieruchomości na obszarze 66 km kw. przekracza możliwości państwa polskiego). W 2020 roku, po planowanym uzyskaniu decyzji środowiskowej, zostanie wydana decyzja lokalizacyjna. Wówczas wszystkie grunty, które nie zostały nabyte przez spółkę celową, a znajdą się na terenie lokalizacji, która okaże się lepsza, staną się własnością skarbu państwa za odszkodowaniem w ciągu 120 dni od ogłoszenia.

Źródło:rynek-lotniczy.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.