[ATB] Budownictwo

S5 Poznań – Wronczyn. Jedna jezdnia przed końcem roku? Pewności nie ma

Data publikacji:

Konsorcjum na czele z firmą Toto zapewnia, że do końca roku możliwe będzie udostępnienie dla ruchu co najmniej jednej jezdni drogi ekspresowej S5 między węzłem Głuchowo na A2 i Wronczynem. Zdaniem inwestora jest to możliwe, ale tylko przy większej mobilizacji wykonawcy i sprzyjającej pogodzie.

Budowana droga ekspresowa S5 Poznań – Wronczyn to odcinek o długości ok. 16 km. Droga, która połączy się z autostradą A2 na poznańskim węźle Głuchowo była oczekiwana prze kierowców jeszcze w ubiegłym roku. Prace nie szły jednak w takim tempie jak pierwotne zakładano.
Latem tego roku pojawiły się informacje, że wykonawca nie prowadzi żadnych prac. Taka sytuacja spowodowała wzburzenie okolicznych mieszkańców, dla których brak postępów na budowie oznaczał dłuższy okres zamknięcia dróg wyłączonych z ruchu na czas budowy.
Niezadowolenia nie ukrywała także GDDKiA, która nie wykluczała najgorszych scenariuszy, w tym zerwania umowy. Ostatecznie wykonawca podjął prace. W ślad za tym pojawiła się nadzieja na uzyskanie przejezdności przed końcem tego roku. Na dziś jednak nie można o tym mówić w sposób pewny.

– GDDKiA na bieżąco monitoruje mobilizację i postęp robót na placu budowy oraz dokonuje analizy możliwości uzyskania przejezdności – informuje Alina Cieślak, rzecznik prasowa GDDKiA w Poznaniu.

Jak podaje, obecnie na budowie prowadzone są prace związane m.in. z układaniem warstw konstrukcyjnych nawierzchni. Na trasie głównej ułożono 65% podbudowy bitumicznej i 60% warstwy wiążącej. Wykonawca sukcesywnie oddaje do użytkowania obiekty mostowe, kontynuuje także budowę oświetlenia drogowego i kanalizacji deszczowej. Wbudowuje także bariery energochłonne.

Tempo zbyt wolne

– Wykonawca zapewnia, że odda w tym roku wszystkie obiekty poprzeczne, co pozwoli mu na uciąglenie trasy głównej i uzyskanie możliwości oddania do ruchu w roku bieżącym co najmniej jednej jezdni – mówi naszemu portalowi rzecznik prasowa poznańskiej GDDKiA. Zaznacza jednak, że inwestor nadal ocenia tempo prac jako niezadowalające.

– Oddanie do ruchu jednej jezdni w tym roku jest jeszcze możliwe, ale pod warunkiem znaczącego zwiększenia ilości pracowników i sprzętu oraz przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – stwierdza przedstawicielka GDDKiA.

Kolejne kontrakty

Włoski wykonawca, który realizuje drogę S5 pod Poznaniem w ubiegłym tygodniu pozyskał kolejny kontrakt – to S61 Łomża – Kolno. Firma toto złożyła także najtańszą i jedyną mieszcząca się w budżecie zamawiającego ofertę na budowę S1 – obejścia Węgierskiej Górki. Ten przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.