[ATB] Budownictwo

S5: Sprawdzili most przez Widawę

Data publikacji:

Na budowie drogi ekspresowej S5 Korzeńsko – Wrocław przeprowadzone zostały próby obciążeniowe mostu przez Widawę. To obiekt o długości 750 m. Powstaje w ramach tzw. odcinka 3 pomiędzy Trzebnica a Widawą.

Celem przeprowadzonych prób było sprawdzenie konstrukcji obiektu zanim wpuszczony zostanie normalny ruch.

Siedem obciążonych ciężarówek 

Tradycyjnie, do testów wykorzystane zostały samochody ciężarowe. W tym przypadku było to 7 czteroosiowych, załadowanych ciężarówek. Masa każdej z nich wynosiła ok. 32 tony. 
– Ciężarówki ustawione były w kilku różnych i wcześniej określonych konfiguracjach, wykonano również próbne jazdy zarówno od strony Wrocławia i Poznania – poinformowała GDDKiA we Wrocławiu.

Finał w grudniu

Odcinek, na którym prowadzono testy zbliża się już do finału. To trasa o długości 19,3 km. Jej wykonawca jest Astaldi. Firma dostanie za jego budowę 597,6 mln zł brutto. 
Kontrakt został zawarty we wrześniu 2014 roku. Wykonawca miał 30 miesięcy na wykonanie zleconych prac, nie licząc okresów zimowych. Zgodnie z umową, termin zakończenia inwestycji przypada na 10 grudnia tego roku. 
Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwa pod trzeci pas w pasie dzielącym. Na trasie przewidziano budowę dwóch węzłów drogowych: Trzebnica i Kryniczno, a także rozbudowę węzła Widawa – obecnie Wrocław Północ – tu S5 połączy się z Autostradową Obwodnicą Wrocławia.
W ramach kontraktu powstaje 10 obiektów mostowych – wszystkie w docelowym przekroju, czyli z trzema pasami ruchu na każdej jezdni. Największym jest testowana właśnie estakada przez dolinę Widawy. Most ma 13 przęseł. Był budowany metodą nasuwania podłużnego. 
Astaldi na tym kontrakcie miał do wykonania także 9 wiaduktów nad drogą ekspresową w ciągu dróg lokalnych,

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.