[ATB] Aktualności SaMASZ komunalne

SaMASZ - Przeprowadzka do Zabłudowa

Data publikacji:

Firma SaMASZ oficjalnie otworzyła swoją nową fabrykę. Aby móc przeprowadzić się z zakładu przy ul. Trawiastej w Białymstoku do siedziby przy ul… Trawiastej w odległym o 20 km Zabłudowie, konieczne było przeprowadzenie największej inwestycji w dotychczasowej historii działającego od 1984 r. i dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa. Oto bowiem w szczerym polu, kosztem 105 mln zł, wyrósł nowoczesny zakład produkcyjny, mający istotnie zwiększyć potencjał firmy, m.in. w zakresie produkcji maszyn komunalnych.

Jeśli producent ma mocną pozycję na rynku, a jego wyroby cieszą się dużym zainteresowaniem klientów - a tak jest w wypadku firmy SaMASZ - naturalną koleją rzeczy jest rozwój jego zaplecza technicznego. Stan posiadania podlaskiej firmy powiększył się zatem o budowany przez około 16 miesięcy obiekt (przeprowadzka urządzeń trwała od grudnia 2017 do lutego 2018 r.), którego uroczyste otwarcie odbyło się 13 kwietnia, w obecności władz wojewódzkich i lokalnych oraz zaproszonych klientów i partnerów handlowych z kraju i z zagranicy. Otwarcie miało uroczystą oprawę, z tradycyjnym przecinaniem wstęgi i poświęceniem obiektu.

Równanie do najlepszych

Koszt inwestycji, łącznie z wyposażeniem hal produkcyjnych, które wraz z biurowcem zajmują powierzchnię około 3,8 ha, wyniósł 105 mln zł. Oprócz fabryki na terenie kompleksu wybudowany został nowoczesny Ośrodek Badawczo Rozwojowy (ponad 2,1 tys. m², zatrudnienie - 25 konstruktorów), mający do dyspozycji położone w sąsiedztwie zakładu pola testowe. W nowej fabryce nie mogło zabraknąć miejsca dla nowoczesnych technologii. Wraz z otwarciem nowej fabryki kosztem 13 mln zł została uruchomiona w pełni zautomatyzowana linia malarska (12 wanien) z chemicznym przygotowaniem powierzchni - fosforanowanie cynkowe, malowaniem kataforetycznym - KTL oraz automatyczną proszkową kabiną malarską. Poza tym wprowadzone zostały nowoczesne linie montażowe wykorzystujące najlepsze wzorce i narzędzia z Lean Manufacturing, jak np. Kaizen czy Poka-yoke (SaMASZ od 2015 r. wykorzystuje system zarządzania produkcją oparty na tej filozofii). – Powierzchnia zajęta pod inwestycję zlokalizowaną na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej to 13 ha. Mamy zatem drugie tyle w rezerwie na dalszy rozwój firmy. Jeszcze w tym roku zamierzamy zainwestować kilkanaście milionów złotych w wyposażenie zakładu, który obecnie zatrudnia 750 osób – podkreślał podczas oficjalnego otwarcia Antoni Stolarski, założyciel i prezes zarządu spółki SaMASZ. – Ideą naszej fabryki było zbudowanie jej w taki sposób, aby dalszy rozwój był jak najprostszy. Każda nawa o długości 96 i szerokości 18 m, w miarę zwiększenia działalności w zakresie poszczególnych procesów technologicznych, np. może być wydłużana, odpowiednio do potrzeb. Już teraz mogę zapowiedzieć dalszą automatyzację i robotyzację procesów technologicznych. Jeszcze w tym roku powinny pojawić się lasery połączone ze zautomatyzowanym magazynem blach; w zakładzie znajdą się także nowe roboty do spawania oraz obróbki skrawaniem – uzupełniał Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji SaMASZ.

Perspektywiczny eksport

Obroty firmy w 2017 r. sięgnęły kwoty 150 mln zł, z czego eksport stanowił aż 64% całości. – W ostatnich kilku latach marka SaMASZ awansowała do grona marek premium w segmencie maszyn rolniczych - do zbioru zielonek. I bez kompleksów konkurujemy z największymi graczami w tym sektorze rynku. Produkujemy około 8 tys. maszyn rocznie i łącznie ponad 300 modeli maszyn do zbioru zielonek, maszyn komunalnych i sprzętu do zimowego utrzymania dróg - jesteśmy największym krajowym producentem we wszystkich tych grupach maszyn – podkreślał Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu SaMASZ. Produkty SaMASZ-u trafiają dziś do ponad 60 krajów na całym świecie, m.in. za pośrednictwem partnerów handlowych oraz dwóch spółek zależnych - SaMASZ RU (obsługującej rynek rosyjski) oraz SaMASZ North America (odpowiedzialnej za sprzedaż na kontynencie północnoamerykańskim). Najważniejsze zewnętrzne rynki zbytu to: Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone i Finlandia.

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.