[ATB] Technika

Sany - chiński potentat 

Data publikacji:

Sany to międzynarodowe przedsiębiorstwo, które wywodzi się z Chin. Specjalizuje się w produkcji maszyn budowlanych, dźwigów samochodowych, maszyn górniczych, drogowych i innego ciężkiego sprzętu, działa też prężnie na rynku innowacyjnych technologii, energetyki, a także nieruchomości i finansów. Zakres działalności jest jak widać bardzo szeroki i opiera się na trzech filarach wynikających z filozofii firmy: „Zbudować pierwszorzędne przedsiębiorstwo, wspierać pierwszorzędnych pracowników i wnosić pierwszorzędny wkład w społeczeństwo”.

Początki firmy nie wyglądały szczególnie imponująco. W 1986 r. Liang Wengen, Tang Xiuguo, Mao Zhongwu i Yuan Jinhua założyli fabrykę materiałów spawalniczych Hunan Lianyuan w Lianyuan, która 5 lat później została oficjalnie przemianowana na Sany Group. Obecnie Sany to trzecie co do wielkości przedsiębiorstwo produkcyjne w kategorii maszyn ciężkich na świecie, które w prestiżowym rankingu Forbesa The Global 2000 zajmuje 622. miejsce.

Znaczący potencjał rynkowy

Firma prowadzi swoją działalność w ponad 150 krajach, a jej sieć dilerska obejmuje ponad 500 punktów na całym świecie. W przedsiębiorstwie pracuje przy tym ponad 100 tys. osób. Sany Group dysponuje 25 fabrykami, oprócz tego w jej skład wchodzi 18 spółek zależnych.
Wśród podmiotów działających w obrębie Grupy Sany znajdują się takie jednostki jak Sany Heavy Industry zajmująca się produkcją maszyn budowlanych, do budowy dróg, samochodów ciężarowych, samochodów do przewozu mieszanki betonowej, dźwigów samochodowych, maszyn do wbijania pali.

Kolejną jest Sany International Holdings specjalizująca się w produkcji ciężkiego sprzętu do wydobycia węgla oraz sprzętu portowego. Oprócz podmiotów związanych z produkcją maszyn przemysłowych są również jednostki takie jak Sany Heavy Energy, prowadząca badania nad energią odnawialną, wiatrową oraz zrównoważonym rozwojem, iRootech - zajmująca się analizą danych i zastosowaniem sztucznej inteligencji, Sany PC - spółka związana z rynkiem nieruchomości, czy też Sany Finance - spółka działająca w obszarze usług finansowych. 

Przedsiębiorstwo zostało również podzielone ze względu na lokalizację oraz charakterystykę prowadzonej działalności. Jest zatem np. Sany Europe - spółka z siedzibą w Niemczech, odpowiedzialna za produkcję dźwigów portowych i maszyn budowlanych, Sany America w amerykańskim stanie Georgia skoncentrowana na sprzedaży, rozwoju i serwisowaniu sprzętu przemysłowego, duży podmiot, jakim jest Sany India - działający na terenie Indii i Azji Południowej, który koncentruje się na produkcji i sprzedaży maszyn budowlanych, maszyn do betonu, koparek oraz sprzętu związanego z produkcją energii odnawialnej (generatory turbin wiatrowych).

W 2012 r. firmy Sany przejęła niemiecką firmę Putzmeister zajmującą się produkcją sprzętu i maszyn do betonu, prowadzi także ścisłą współpracę z Palfinger w zakresie produkcji i sprzedaży osprzętu do samochodów ciężarowych do załadunku i przeładunku. Do tego są jeszcze mniejsze spółki Sany jak np. oddziały Canada, Australia, Italy, UK & Ireland.

Sany prowadzi szeroką współpracę również z innymi firmami, ma ponad 8000 dostawców. Do największych zaliczyć można tak znane firmy jak Cummins, Yanmar, Isuzu, Deutz, ZF Axles, Kawasaki, Bosch, Eaton, Dana oraz Sumitomo. Szczególną uwagę zwraca również potencjał finansowy tak dużej grupy. Sany to druga co do wielkości firma CE na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, której wysokość sięga aż 23,3 mld USD. Obroty firmy również robią wrażenie. Przykładowo w 2019 r. grupa sprzedała ponad 250 tys. maszyn, osiągając przychód w wysokości 15 mld USD.

Potentat na rynku koparek

W ciągu ostatnich 10 lat firma Sany sprzedała ponad 250 tys. koparek. W samym 2019 r. zajęła drugie miejsce pod względem sprzedaży tych maszyn na świecie. W szerokiej ofercie koparek kołowych i gąsienicowych Sany Group posiada 31 kategorii produktów i aż 300 modeli od najmniejszych o masie 1,6 t do potężnych maszyn 200-tonowych. Zaznaczyć także należy stały rozwój innowacji w firmie. W ciągu ostatnich 10 lat firma Sany przeznaczała od 5 do 7% swoich przychodów w inwestycje na badania i rozwój, uzyskała przy tym już ponad 9269 patentów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.