[ATB] Nowości

Ściany betonowe z drukarki 3D

Data publikacji:
Ściany betonowe z drukarki 3D

Na odbywających się w dniach od 24 do 30 października targach Bauma firma Putzmeister zaprezentuje wiele innowacji związanych z budownictwem przyszłości. Ze względu na to, że niska produktywność i brak wykwalifikowanych pracowników na budowie są poważnym ograniczeniem, firma Putzmeister proponuje bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, jakim jest mobilna, zautomatyzowana drukarka betonowych ścian - 3D Karlos.

 

Solidna ściana prosto z drukarki 3D? Tak, dziś to już jest możliwe. Dzięki modelowi drukarki Karlos można w krótkim czasie zbudować betonowe ściany i to bez potrzeby użycia konwencjonalnego szalunku. Drukarka 3D do tworzenia ścian to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia szybką konfigurację na placu budowy i wysoce zautomatyzowany proces produkcyjny z wykorzystaniem klasycznego, standardowego betonu. Zalet jest jeszcze więcej. Drukowanie ścian na placu budowy umożliwia bardziej wydajną i oszczędną czasowo pracę, ponadto wysoki poziom bezpieczeństwa. Zastosowanie standardowego betonu o maksymalnej granulacji 8 mm, który może być dostarczany z konwencjonalnych wytwórni betonu towarowego, stwarza przy tym znaczny potencjał w zakresie opłacalności procesu produkcyjnego.

Jak to działa?

Drukarka 3D do drukowania ścian to wysoce innowacyjne połączenie mobilnej pompy do betonu i precyzyjnej, zrobotyzowanej technologii produkcyjnej. Ważną cechą tej technologii jest cyfrowa spójność procesu projektowania i budowy. Planowane komponenty są wyodrębniane z cyfrowych modeli budynków, a następnie przekładane na poszczególne warstwy wydruku. Ścieżka druku i jego prędkość są definiowane na podstawie parametrów takich jak czas otwarcia materiału, przenoszenie obciążenia materiału itp. Planowanie ścieżki jest następnie przenoszone do kodu sterującego maszyną i odczytywane na drukarce, która następnie drukuje budynek stopniowo, warstwa po warstwie, automatycznie przetwarzając zadany plan. 

Drukarka firmy Putzmeister działa w pełni elektrycznie, stwarza przy tym możliwość stosowania mieszanek betonowych o obniżonej emisji CO2. Zrównoważony rozwój również nie jest więc zaniedbywany. Odwiedzający targi Bauma 2022 będą mogli zobaczyć działanie drukarki Karlos na żywo na stoisku jej producenta.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.