[ATB] Aktualności

Sennebogen. Automatyzacja w przemyśle drzewnym 

Data publikacji:

Obecnie tartaki rozwinęły się w prawdziwe centra „high-tech”, które przodują w automatyzacji procesów, a rozwiązania bramowe/portalowe są ważnym elementem w ich technologii produkcji. Firmy Sennebogen, producent maszyn do przeładunku materiałów z Dolnej Bawarii oraz Holtec, specjalista w zakresie budowy instalacji w sektorze drzewnym z siedzibą główną w regionie Eifel, od lat wspólnie pracują na rzecz rozwoju automatyzacji w przemyśle drzewnym. Wyrazem tej działalności może być suwnicowa, 67-tonowa ładowarka o zasięgu 20 m, Sennebogen 840 E, która była prezentowana podczas tegorocznych targów przemysłu drzewnego Ligna 2023 w Hanowerze.

    Sennebogen. Automatyzacja w przemyśle drzewnym 

Automatyzacja prac w tartakach przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia wydajności produkcji z jednoczesną poprawą jakości produktu. Korzyści ekonomiczne łączą się tutaj również z optymalizacją procesów logistycznych, magazynowania oraz co bardzo ważne zapewnieniem wysokich standardów bezpieczeństwa pracy.

Portalowe maszyny suwnicowe

Rozwiązania bramowe prezentowane przez Sennebogen i Holtec obejmują szeroki zakres zastosowań w przeładunku drewna i to bez żadnego uszczerbku dla elastyczności procesu. Wspólnie opracowane rozwiązanie sprawia, że operator może bez przeszkód obracać maszynę o 360°, a także poruszać się do przodu, do tyłu i na boki za pomocą wbudowanych wózków.

Modułowa koncepcja instalacji daje szerokie pole w zakresie oferowanych opcji wyposażenia w zależności od wielkości maszyny i zakładanego zasięgu do 20 m. Istnieje również możliwość indywidualnej konfiguracji ścieżki przejazdu suwnicy, co daje dalsze oszczędności czasu i zasobów ludzkich. W tej sytuacji pojedynczy operator jest w stanie obsłużyć nawet duży obszar roboczy w krótszym czasie. Przenośniki z suwnicami mogą być wykonywane jako rozwiązania czysto elektryczne, przez co są szczególnie przyjazne dla środowiska, a także oferują ogromne oszczędności w codziennej eksploatacji. Silniki elektryczne są bowiem bardziej ekonomiczne i wymagają mniej konserwacji niż jednostki wysokoprężne, koszty eksploatacji i serwisu instalacji są więc obniżone.

Współpraca z Dold Holzwerke

Rozwiązania opracowane przez specjalistów z Sennebogen i Holtec zostały z powodzeniem wykorzystane przez firmę Dold Holzwerke, gdzie nowa ładowarka elektryczna Sennebogen 840 E z bramą szynową zastąpiła starą suwnicę bramową. Faza projektowa trwała w tym przypadku 9 miesięcy, po czym powstała konstrukcja o zasięgu 20 m z portalem, z 36 m rozstawem kół i 45 m przesuwem. Maszyna jest już stosowana do opróżniania skrzyń i dostarczania drewnianych kłód do dwóch linii tnących. Planowana jest także jej dalsza rozbudowa polegająca na rozszerzeniu układu torowego.

W pełni elektryczna koncepcja napędu z silnikiem elektrycznym o mocy 200 kW doskonale sprawuje się w tartaku, który od ponad 130 lat prowadzi zrównoważone ekonomicznie i ekologicznie działania. Z tych samych powodów w tartaku od dłuższego już czasu swoje zastosowanie znalazł wózek przeładunkowy Sennebogen 735 GED Pick and Carry (Green Efficiency Drive) z elektrycznym napędem jezdnym. Wprowadzanie przez Dold Holzwerke do użytku w pełni elektrycznego rozwiązania portalowego firm Holtec i Sennebogen jest niejako krokiem w kierunku osiągnięcia celów firmy związanych z redukcją poziomu emisji dwutlenku węgla.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.