[ATB] Technika

Sennebogen - Elektryczna, wysoce mobilna

Data publikacji:

Rozwijająca od 25 lat konstrukcje maszyn przeładunkowych z napędem elektrycznym firma Sennebogen należy w tym segmencie do liderów rynku. Przekonuje o tym seria innowacyjnych koparek z rodziny „E”, chętnie stosowanych przez przedsiębiorstwa zajmujące się utylizacją odpadów i zagospodarowaniem surowców wtórnych. Jedną z ostatnich nowości firmy Sennebogen jest kompaktowa koparka 821E o specjalnej konstrukcji, wykonana dla przedsiębiorstwa komunalnego z Poczdamu koło Berlina, dostarczona przez firmę Swecon Baumaschinen, dilera producenta w północno-wschodnich Niemczech.

Wprowadzony przed dwoma laty 24-tonowy, kompaktowy model 821M powiększył jednocześnie rodzinę koparek przeładunkowych dostępnych z napędem elektrycznym. Na koparkę tego typu zdecydowała się ostatnio również firma z Poczdamu (MEAB), bo potrzebowała maszyny, która większość czasu będzie pracowała w pomieszczeniach zamkniętych.
Koparka przeładunkowa 821E na pierwszy rzut oka nie różni się od standardowej wersji spalinowej. Dopiero po przekręceniu kluczyka i uruchomieniu elektrycznego silnika o mocy 90 kW, słychać różnicę. Energia elektryczna dostarczana jest z sieci lub z generatora przewodem rozwijanym z bębna. Napędzana w ten sposób maszyna nie tylko nie emituje żadnych spalin i nie jest uciążliwa dla uszu, lecz przede wszystkim zapewnia znacznie niższe koszty eksploatacji, nawet o 50%. W firmie MEAB rozwiązanie z elektryczną koparką Sennebogen jest jeszcze bardziej ekologiczne i ekonomiczne, bo prąd jest tu produkowany w przyjazny dla środowiska sposób – z wytwarzanego ze śmieci gazu składowiskowego.
Oprócz tego wśród zalet napędu elektrohydrauliczngo jest również gotowość do natychmiastowej pracy, wyższy komfort pracy (brak wibracji od silnika spalinowego), znacznie zredukowane koszty serwisowe (brak obsługi silnika wysokoprężnego), dłuższe przebiegi między przeglądami konserwacyjnymi, większa żywotność, szacowana nawet na 100 tys. godzin.

Napęd kombinowany

Aby jednak nie pozbawiać się możliwości wykorzystania koparki również na zewnątrz i w zadaniach mobilnych, zdecydowano się na wersję wyposażoną w „Powerpack”, czyli  po prostu w dodatkowy zespół dostarczający energię, oparty na silniku wysokoprężnym, który w tym wypadku nie jest jednak, tak jak dotychczas, modułem zewnętrznym. W opracowanym przez producenta we współpracy z firmami MEAB i Swecon unikatowym rozwiązaniu „Powerpack” umieszczono bowiem z tyłu koparki 821E, zamiast przeciwwagi. Takie usytuowanie sprawia, że maszyna nie tracąc stabilności i kompaktowego charakteru oferuje wysoką mobilność, typową dla wersji standardowej. Gdy koparka ma poruszać się w większym zakresie niż ograniczonym przewodem zasilającym, wystarczy tylko wyjąć okazałą „wtyczkę” z gniazda zasilania w podwoziu i odpalić „Powerpack”. Dzięki temu 821E „Powerpack” może się swobodnie przemieszczać między stanowiskami roboczymi nie będąc na stałe „uwiązana” na limitującym ją kablu.

Widok z 2,7 metra

Niezależnie od napędu, koparki przeładunkowe zapewniają komfortowe i ergonomiczne  stanowisko pracy oraz znakomitą widoczność na obszar roboczy. Nie inaczej jest w wypadku modelu 821E o zasięgu 12 m, który w firmie MEAB służy głównie do napełniania śmieciami komunalnymi dwóch rozdrabniaczy. Ponieważ pracy tej towarzyszy nieprzyjemny zapach oraz kurz, kabina musi spełniać wysokie wymagania pod względem szczelności i kontroli atmosfery we wnętrzu. W maszynie Sennebogen realizuje je klimatyzacja i wydajny system filtracji powietrza. Z kolei dobrą widoczność zapewnia funkcja podnoszenia kabiny na wysokość do 2,7 m, a także kompleksowy system kamer oraz wydajne oświetlenie robocze typu LED. Obsługę i serwisowanie maszyny ułatwiają natomiast liczne drabinki i platformy dostępu, które pozwalają dotrzeć do wszystkich zespołów wymagających okresowej kontroli czy konserwacji.

Stefan Szolc

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.