Sennebogen - Sprawdzone w mieście

Data publikacji:

Wymagające i nieraz skomplikowane roboty inżynieryjne na małej przestrzeni to codzienność przedsiębiorstwa komunalnego Vodokanal z Petersburga. W ich realizacji nieocenioną pomoc zapewnia firmie linowy żuraw kratownicowy Sennebogen 640, który dzięki swojej mobilności, kompaktowym gabarytom i parametrom roboczym idealnie sprawdza się w trudnych warunkach miejskiej zabudowy.

Przedsiębiorstwo Vodokanal z Petersburga dostarcza wodę i świadczy usługi kanalizacyjne dla mieszkańców ponad 5-milionowej metropolii. W ramach swojej działalności przedsiębiorstwo wykonuje również roboty publiczne w zakresie rozbudowy, remontów i konserwacji sieci wodno-kanalizacyjnej o łącznej długości ponad 15,6 tys. km, do których wykorzystuje 6 posiadanych maszyn marki Sennebogen, w tym m.in. mobilny dźwig Sennebogen 640
Firmie przychodzi często pracować w bardzo trudnych warunkach, tak jak podczas realizowanej niedawno budowy studni rewizyjnych z włazami na jednym z węzłów kanalizacyjnych w ramach rozpoczętego projektu renowacji i rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Intensywne prace, pośród pośród nieustannego ruchu pojazdów i miejskiego zgiełku, odbywały się na skąpym placu budowy wykrojonym w sercu miasta.

Żuraw na wyspie

Na potrzeby zadania starano się zająć jak najmniejszy teren, aby w minimalnym stopniu utrudniać ruch drogowy i zakłócać codzienne życie dzielnicy. W ramach inwestycji firma musiała wykonać na tej śródmiejskiej „wysepce” m.in. dwa szyby techniczne o głębokości aż 25 m, konieczne do przeprowadzenia zaplanowanej budowy, które nie pozostawiały zbyt wiele miejsca na materiały, elementy podziemnej konstrukcji, kontenery czy wybieraną ziemię. Przy wszystkich ograniczaniach wynikających z ciasnoty panującej zarówno na powierzchni, jak i pod nią, na tym skrawku ziemi doskonale sprawdził się żółty dźwig Sennebogen 640 HD w mobilnej wersji na kołach, o masie prawie 38,  oferujący udźwig maksymalny 40 t, wyposażony w silnik o mocy 186kW/253 KM, ponad 24-metrowy wysięgnik (maksymalnie ponad 41 m, a z dodatkowym przedłużeniem - do nawet 48 m) i wciągarkę linową o sile 160 kN/linę.
Wyposażona w pełny chwytak maszyna transportowała na powierzchnię ziemię z głębokich wykopów, natomiast ze zbloczem hakowym służyła do opuszczania ważących nawet 25 ton żelbetowych elementów kanału. Tak solidnej konstrukcji wymaga przeznaczenie budowanego kolektora, który ma wytrzymać napór masy ścieków spływających z rur kanalizacyjnych o przekroju 1 m, a wkrótce także bezpiecznie zbierać często znaczne ilości powierzchniowych wód opadowych z dzielnicy.

Dobre towarzystwo

Żuraw kratownicowy Sennebogen 640 to niejedyna maszyna tej marki będąca w posiadaniu przedsiębiorstwa Vodokanal. Od roku 2000 firma Kwintmadi, rosyjski partner bawarskiego producenta, dostarczyła petersburskiej firmie jeszcze 5 innych żurawi, wykorzystywanych do realizacji różnych inwestycji w obrębie aglomeracji Sankt Petersburga. Dlaczego w znanej z białych nocy „Wenecji Północy” postawiono na sprawdzoną niemiecką jakość? Wszystko szybko się wyjaśnia po rozmowach z osobami odpowiedzialnymi za park maszynowy firmy Vodokanal. – Nasz pierwszy żuraw Sennebogen, model 640, w wersji na gąsienicach, pojawił się w firmie już w roku 2000. Od tamtego czasu przepracował ponad 50 tys. roboczogodzin i w dalszym ciągu pozostaje niezawodny - trudno o lepsze potwierdzenie jakości. Poza tym maszyny Sennebogen, wyróżniające się kompaktowymi gabarytami, łatwością obsługi oraz przyjaznym serwisowaniem i konserwacją,  przekonują do siebie każdego dnia – wyjaśnia Igor Yakovlev, główny inżynier w firmie Vodokanal.
SS
foto firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.