[ATB] Opinie użytkowników

Sennebogen w porcie i wydajność wzrosła o 55 procent

Data publikacji:

Port Åhus w Skanii (Szwecja) zainwestował w ładowarkę materiałów Sennebogen 875 E z silnikiem elektrycznym o mocy 391 kW i masie całkowitej 165 ton: we współpracy z partnerem handlowym i serwisowym OP System, skonfigurowano specjalną maszynę z suwnicą szynową dostosowaną do istniejącej w porcie szerokości torów kolejowych wynoszącej 10 m.

Stara suwnica z 1977 roku, której wydajność przeładunkowa nie była już aktualna, została zastąpiona przez 875 E. Przy 550 tonach na godzinę, niebieska atrakcja w porcie Åhus obsługuje teraz około 55% więcej materiału niż jej starzejący się poprzednik, którego działanie nie było już wystarczająco nowoczesne i ekonomiczne.

Inwestycja w elektrycznie napędzany Sennebogen 875 E była ważną decyzją dla portu w Åhus w Szwecji, który przywiązuje dużą wagę do ochrony środowiska: nie tylko w zakresie emisji, ale również w zakresie hałasu generowanego przez duże maszyny. Dzięki połączeniu napędu elektrycznego z najnowocześniejszą technologią rekuperacji firmy Sennebogen, szwedzcy specjaliści portowi oszczędzają maksymalną ilość energii, zwiększając jednocześnie wydajność przeładunkową o około 55%:

Od listopada 2020 gigantyczna niebieska ładowarka rozładowuje 550 ton gipsu na godzinę, około 200 ton więcej niż 43-letni żuraw portowy, który został zastąpiony przez 875 E. Port w Åhus przeładowuje rocznie 600 tys. ton suchego ładunku, z czego ponad 70% to ładunki masowe, takie jak gips lub kreda.

Specjalnie zaprojektowana dla portu

Kluczową cechą kabiny Mastercab jest jej trwałość - galwanizowana powierzchnia sprawia, że jest ona mniej podatna na korozję powodowaną przez słoną wodę. Ponadto stalowa konstrukcja tego 24-metrowego urządzenia jest chroniona przed wpływem środowiska za pomocą powłoki lakierniczej o grubości 240 μm. Samo to nie czyni go urządzeniem „specjalistycznym", ponieważ został on raczej wykonany na zamówienie i zrealizowany po raz pierwszy dla projektu tego klienta:

Połączenie stosunkowo krótkiego wysięgnika o długości 13,5 m z 12-metrowym drążkiem w wersji "Port", wykonanym ze szczególnie lekkiej stali o wysokiej wytrzymałości, zapewnia ogromną oszczędność masy. Dzięki temu na końcu drążka możliwe jest uzyskanie większego udźwigu. W związku z tym operatorzy portowi mogą teraz bez wysiłku podnosić ładunki gipsu o wadze około 8 ton za pomocą chwytaka o pojemności 6 m² w jeszcze szybszych cyklach.

Wszystkie bramownice szynowe Sennebogen są wykonywane na zamówienie i muszą być dostosowane do wymiarów szyn istniejących w porcie: W przypadku Åhus maszyna pracuje na bramownicy szynowej o szerokości 10 m wzdłuż nabrzeża o długości 250 m. Zasilanie jest również dostosowane do tej długości i w tym konkretnym przypadku jest dostarczane przez spiralnie zwijający się zmotoryzowany bęben kablowy z centralnym zasilaniem.

Wzdłuż nabrzeża znajduje się sprytny system ochrony kabla: klapy otwierają się i zamykają automatycznie, gdy kabel jest kierowany przez lej do ziemi. Ten mechanizm klap jest sterowany w swoim ruchu przez samą suwnicę za pomocą dźwigni opartych na zasadzie suwaka na całej długości nabrzeża.

Dzięki silnikowi elektrycznemu o mocy 390 kW i dopasowanemu pakietowi niskotemperaturowemu, który szybko podgrzewa zbiornik hydrauliczny i układ hybrydowy do temperatury roboczej, ładowarka jest zawsze gotowa do pracy - nawet w niekorzystnych warunkach pracy na dalekiej północy.

Wysoki komfort pracy

Również operatorzy mieli coś do powiedzenia podczas opracowywania specyfikacji. W końcu jest to ich środowisko pracy, w którym spędzają wiele godzin każdego dnia. Słowa kluczowe: komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność były ważnymi aspektami w fazie projektowej innowacyjnego podnośnika do materiałów. Ulrik Johnsson, jeden z kierowców, jest bardzo zadowolony nie tylko ze swojego miejsca pracy po trzymiesięcznym okresie przyzwyczajania się do niego, ale także z ogólnej wydajności maszyny:

– Szybkość 875 E jest niezwykła: kiedyś rozładunek masowca o masie 4000 t zajmował półtora dnia roboczego, a dziś można to zrobić bez problemu w jeden dzień. Komfort w kabinie jest bardzo wysoki. Nie odczuwam prawie żadnych wibracji, a poziom hałasu został znacznie zredukowany.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.