[ATB] Technika Peri

Shaping the Future z Peri

Data publikacji:
Shaping the Future z Peri

W dniach od 24 do 30 października 2022 r. w hali wystawowej Peri w Monachium obowiązywało hasło „Shaping the Future”. Oprócz imponujących eksponatów, pokazów na żywo, osobistych rozmów i wydarzeń informacyjnych producent deskowań i rusztowań miał w zanadrzu jeszcze wiele niespodzianek dla zwiedzających, pokazał np. innowacyjne rozwiązania w sektorze deskowań ściennych oraz ciekawe dodatki do systemów deskowań płytowych.

Dla sprawdzonego deskowania panelowego Maximo firma Peri zaprezentowała nowe dodatki, które zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo i wydajność. Szczególna uwaga została zwrócona na modułowy system wsporników MXK, który charakteryzuje się bezpiecznym wstępnym montażem wspornika, pomostu rusztowania i bocznej poręczy na elemencie poziomym. 

Maximo można teraz stosować jeszcze bardziej elastycznie dzięki kolejnemu rozwiązaniu umożliwiającemu projektowanie najróżniejszych sytuacji narożnych. Dodatkowo dostępny jest doposażony moduł hydrauliczny do wybijania naroży szybowych w sposób oszczędzający wiele wysiłku. Peri zaprezentowało także kolejną innowację w systemach deskowań ściennych z nowym, nadającym się do recyklingu panelem szalunkowym ROBU B z łatwą do naprawy powierzchnią i w konsekwencji dłuższą żywotnością.

Nowe technologie

Deskowanie płytowe Skymax było głównym punktem obszaru deskowania płytowego w hali wystawowej Peri. Zasada zestawu budowlanego Skymax z panelami z aluminium i polimeru osiąga bardzo wysoki poziom elastyczności technicznej i ekonomicznej. Płyty można sprawnie łączyć i montować w stoły płytowe, co zapewnia optymalną wydajność deskowania płytowego. Lekkie płyty polimerowe ze szczególnie trwałym poszyciem stanowią ponadto trwałą alternatywę dla konwencjonalnych rozwiązań drewnianych - ich zastosowanie może przeciwdziałać ekstremalnym zmianom na światowym rynku drewna z długimi terminami dostaw. 

Również dla sprawdzonego deskowania stropowego Skydeck firma Peri przedstawiła teraz ciekawą alternatywę w postaci nowego panelu szalunkowego ROBU B dla płyt aluminiowych, który spodoba się klientom szczególnie dzięki wysokiej trwałości i długiej żywotności.

Cyfrowa identyfikacja produktów dzięki RFID

Firma Peri robi także kolejny krok w cyfrową przyszłość dzięki technologii RFID, która jest seryjnie instalowana na panelach aluminiowych deskowania wielkopłytowego Skymax. Technologia RFID pomaga uczynić przepływ materiałów na placu budowy bardziej przejrzystym, jednocześnie optymalizując procesy logistyczne.

W tym celu panele Skymax są wyposażone w znacznik RFID. Za pomocą smartfona lub czytnika UHF użytkownicy mogą jednoznacznie zidentyfikować i przypisać panele poprzez zeskanowanie znacznika RFID. Dzięki temu można również poprzez zeskanowanie paneli wywołać konkretne informacje o komponentach, instrukcje montażu i użytkowania, a także filmy o produktach w formie cyfrowej w aplikacji Peri Material Scan App.

Nowe systemy ochronne

Dzięki rozszerzonemu portfolio systemów bezpieczeństwa dla deskowań płytowych Peri wyznacza również nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa produktów i miejsca pracy. Na targach Bauma producent deskowań pokazał na żywo, jak działa nowy system bezpieczeństwa Hammock. Siatka zabezpieczająca służy jako zbiorowe zabezpieczenie przed upadkiem podczas szalowania z góry i wychwytuje większe spadające elementy - zarówno podczas pracy z szalunkami stropowymi Multiflex, jak i w przypadku płyt prefabrykowanych. Jako uzupełnienie znanej już kotwy SKY-Anchor dla szalunków płytowych Skydeck, producent pokazał także nową, uniwersalną kotwę SKY-Anchor Universal. Również ona zapewnia punkt zaczepienia dla osoby ze środkami ochrony osobistej i umożliwia bezpieczne wprowadzanie płyt od góry. Co więcej, można ją elastycznie stosować z innymi szalunkami płytowymi, np. z szalunkiem płytowym Multiflex oraz na już zabetonowanej płycie. 

Bezpieczna wspinaczka

Niemiecki producent zaprezentował również RCS MAX, stanowiący dalszy etap rozwoju sprawdzonego systemu wspinaczki RCS. Rozwiązanie to można łatwo połączyć z istniejącym materiałem, aby zoptymalizować działanie systemu. Siłownik nowych szyn napędowych jest teraz na stałe połączony z systemem i wspina się razem z nim, dzięki czemu kłopotliwe przebudowy należą już do przeszłości. 

Ponadto RCS MAX znacznie zwiększa bezpieczeństwo na placu budowy. Przemyślane funkcje, takie jak wyłącznik bezpieczeństwa, automatyczne zatrzymanie w przypadku przeciążenia i kolizji, jak również wyłącznik awaryjny na każdej platformie, dopełniają przemyślaną koncepcję bezpieczeństwa. Prezentowany model RCS MAX podkreśla również wysoką kompatybilność szalunków i rusztowań Peri z jednej ręki, ponieważ system wspinaczkowy jest całkowicie kompatybilny z zestawem rusztowań Peri Up.

Optymalizacja procesów betonowania

Dzięki Peri InSite Construction (ISC) firma zaprezentowała portfolio czujników, które optymalnie uzupełnia powszechnie stosowane systemy deskowań. Dzięki cyfrowemu monitorowaniu temperatury, określaniu dojrzałości betonu i monitorowaniu jego ciśnienia technologia czujników wkracza do akcji dokładnie tam, gdzie brakuje wysoko wykwalifikowanych pracowników i wieloletniego doświadczenia w betonowaniu. Wspiera ona personel budowy w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących procesu betonowania.

Na przykład, na podstawie istotnych danych w czasie rzeczywistym można określić optymalny czas uderzenia, bez konieczności korzystania z tabel i wartości empirycznych. Ponadto cyfrowa analiza betonu charakteryzuje się trwałością, ponieważ bez problemu można analizować również zmodyfikowane i dostosowane receptury betonu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.