Siedem ton wydajności Yanmar V120

Data publikacji:

Największą maszyną wśród ładowarek kołowych firmy Yanmar jest model V120. Ładowarkę tą pokrótce scharakteryzować można następującymi cechami: relatywnie duża moc, znaczny udźwig, stabilność, bardzo dobra trakcja i wysoka prędkość jazdy.

 

Siedmiotonowa ładowarka V120 wyposażona jest w 3,6-litrowy silnik Deutz o mocy 74,4 kW/101 KM, osiągający maksymalny moment obrotowy 300 Nm, przy 1600 obr./min, spełniający normę emisji spalin Stage IV/Tier 4 Final. Hydrostatyczny napęd na 4 koła zapewnia dużą siłę uciągu-spychania, wynoszącą 55 kN, zdolność pokonywania wzniesień o nachyleniu 30° oraz prędkość przejazdową 20 km/h (opcja - nawet 36 km/h). Precyzyjne, powolne podjeżdżanie ułatwia zintegrowana w pedale hamulca funkcja „inching”, pozwalająca utrzymywać jednocześnie wysokie obroty silnika dla maksymalnej wydajności hydrauliki roboczej (78 l, 250 barów).

W pokonywaniu trudnego terenu maszynę wspierają samoblokujące się w zakresie do 45% mechanizmy różnicowe w obu mostach oraz wahliwa tylna oś, uchylająca się o kąt 8°, zapewniająca kontakt wszystkich kół z podłożem i zwiększająca stabilność na nierównościach. Do dobrej stabilności przyczynia się również duży rozstaw osi wynoszący 2,29 m. Sztywny, solidny przegub centralny jest skręcany pod kątem 40° w lewo i w prawo, co przy długości maszyny 5,48 m (z widłami 6,01 m) i szerokości 1,98 m (z łyżką załadunkową 1,2 m³) zapewnia zewnętrzny promień skrętu 4,68 m (do krawędzi łyżki).

Dobre parametry

Największa ładowarka firmy Yanmar ma wiele do zaoferowania również jeśli chodzi o parametry robocze. Obciążenie wywracające w pozycji na wprost wynosi 5 t, a w pełnym skręcie - 4,4 t, natomiast udźwig roboczy w pozycji transportowej (dolnej) to 3,5 t, a w całym zakresie ruchu wysięgnika 2,9 lub 3,1 t - z dodatkowymi obciążnikami tylnej osi. Siła odspajania na łyżce osiąga wartość 59 kN. Wysokość podnoszenia w punkcie obrotu osprzętu wynosi 3,52 m, a wysokość załadunku widłami to 3,36 m. Wysokość wysypu dla podstawowej łyżki załadunkowej (1,2 m³) wynosi 2,68 m. Pracę ułatwia kinematyka równoległa wysięgnika, zapewniająca poziome prowadzenie łyżki czy wideł, co pozwala skupić się na pracy, a nie korygowaniu pozycji osprzętu.

Aby móc optymalnie przystosować ładowarkę do odpowiedniej pracy, a także ułatwić obsługę, producent oprócz bogatej kolekcji osprzętu załadunkowego (łyżki od 0,85 do 1,35 m³, uzębione i z przykręcaną listwą, widły paletowe) oferuje różne opcje wyposażenia, w tym m.in. czwarty obwód hydrauliki, amortyzację wysięgnika, bieg pełzający, specjalne lakierowanie i tłoczyska siłowników z powłoką chromo-niklową zamiast chromowej (do agresywnego środowiska), tylne światła robocze, podgrzewane lusterka, centralne smarowanie, elektryczną pompę do tankowania, a także immobiliser.

Wysoki komfort 

Ładowarka Yanmar V120 ma wiele do zaoferowania również w kwestii komfortu, ergonomii i łatwości obsługi. Przestronna, bezpieczna (ROPS/FOPS) kabina jest dobrze wyciszona i izolowana od drgań (wibracje przenoszone na ciało - do 0,5 m/s², na ręce - do 2,5 m/s²), podczas gdy regulowany, amortyzowany fotel sprawia, że wielogodzinna praca nie musi być męcząca. Innym ważnym elementem jest dżojstik, który choć klasyczny, ma zintegrowane w sobie wszystkie funkcje jazdy i wysięgnika, łącznie z regulacją przepływu oleju od zera do maksimum w dodatkowym obwodzie do zasilania osprzętu wymagającego hydrauliki (np. chwytaki i zamiatarki).

Pełną komunikację z maszyną zapewniają: deska rozdzielcza, stanowiąca połączenie analogowych zegarów i centralnego wyświetlacza LCD, z przejrzystym firmowym systemem operacyjnym Smart Control, a także nowa klawiatura z czytelnymi przyciskami. Atutem maszyny jest także dobra widoczność na wszystkie strony (2 światła robocze, w opcji 4), w czym mają też swój udział drugie drzwi po prawej stronie (standard), zapewniające także dodatkową wentylację (dzielona, otwierana szyba w opcji) oraz ułatwiające kontakt z otoczeniem i czyszczenie kabiny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.