[ATB] Budownictwo

Skandynawia stawia na budownictwo modułowe

Data publikacji:

Wykorzystanie prefabrykatów to jeden z głównych trendów na rynku budowlanym na całym świecie, który w kolejnych latach nabierze jeszcze większego znaczenia.

Podczas gdy przez ostatnie 30 lat Polska traktowała technologię prefabrykatów po macoszemu, Zachód wykorzystywał jej możliwości bez większych oporów, i to w różnych segmentach budownictwa — od projektów komercyjnych po budynki użyteczności publicznej. Prefabrykaty cieszą się również coraz większą popularnością w sektorze mieszkaniowym. W 2018 r. na całym świecie powstało ponad 800 tys. domów mieszkalnych z prefabrykatów, głównie w Europie i USA. Jak szacują eksperci, do końca tej dekady średnioroczne tempo wzrostu branży wyniesie prawie 7 proc. Największy udział ta technologia ma w Skandynawii, gdzie blisko 65 proc. budynków mieszkalnych powstaje z gotowych elementów.

Popyt na moduły postanowiła wykorzystać Grupa Pekabex, która właśnie w Skandynawii podpisuje największe kontrakty. Poznańska firma w samej Szwecji, jako generalny wykonawca konstrukcji prefabrykowanej, co roku oddaje około 1,2-1,3 tys. mieszkań, zawierając pojedyncze umowy o wartości około 60 mln zł. Niedawno też spółka Pekabex Bet podpisała umowę ze Skanska Sverige AB na dostawęoraz montaż konstrukcji prefabrykowanej dla inwestycji mieszkaniowej Citadellskajen Vastra Bostader w Malmö w Szwecji. Wynagrodzenie nettodla Pekabeksu stanowi równowartość około 3 proc. przychodów grupy w 2018 r. Prace ruszą w październiku 2019 r. i potrwają około 10 miesięcy.

Kolejnym niedawno zdobytym przez poznańską spółkę kontraktem na rynkach zagranicznych jest budowa szpitala w duńskim mieście Odense. W ramach tej umowy Pekabex Bet dostarczy oraz zmontuje prefabrykowaną konstrukcję budynku. W tym przypadku wynagrodzenie szacunkowe dla poznańskiej firmy stanowi równowartość około 5 proc. przychodów grupy w 2018 r. Wszystkie prace objęte umową mają zostać wykonane do 19 lipca 2020 r. Na rosnącą popularność budownictwa modułowego szczególny wpływ ma wdrażanie innowacyjnych technologii, a także nowych zastosowań płyt czy elementów prefabrykowanych. W dodatku betonowe prefabrykaty można z powodzeniem łączyć z innymi materiałami, a kontrolowana produkcja przemysłowa pozwala uzyskać moduły wysokiej jakości. Kolejnym istotnym czynnikiem dla inwestorów i generalnych wykonawców jest w tym przypadku montaż bezpośrednio z ciężarówek dostarczających elementy. Eliminuje on konieczność utrzymywania rozległego magazynu na placu budowy, a także umożliwia ograniczenie liczebności ekipy montażowej i zapewnia szybkie tempo prac.

Źródło: pb.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.