Opinie użytkowników

Smolkop - Mocne koszenie

Data publikacji:

Prowadzona przez Leszka Smolaka firma Smolkop z Łuszczowa Pierwszego pod Lublinem specjalizuje się m.in. w profesjonalnym utrzymaniu i konserwacji dróg gruntowych oraz rzek i obiektów hydrotechnicznych. Do realizacji tych zadań przedsiębiorstwo wykorzystuje z powodzeniem od kilku lat również sprzęt komunalny firmy Kuhn, znanej z produkcji wysokiej klasy maszyn koszących, kupiony w lubelskiej firmie Gravit. 

Założone w roku 1991 przedsiębiorstwo wielobranżowe Smolkop może pochwalić się bardzo szerokim spektrum działalności. Oprócz wspomnianych prac hydrotechnicznych i budowy dróg są to także wszelkiego rodzaju roboty ziemne, wyburzenia i rozbiórki obiektów, dostawy kruszyw i torfu, wynajem maszyn budowlanych, transport, w tym niskopodwoziowy, ponadnormatywny oraz materiałów sypkich, sprzedaż i serwis maszyn budowlanych. Jednak największy udział w obrotach firmy mają prace związane z utrzymaniem dróg i zbiornikami wodnymi. – Nasze dwa główne zadania to budowa i utrzymanie dróg leśnych oraz prace melioracyjne na rzekach i zbiornikach wodnych, obejmujące między innymi wykaszanie poboczy oraz koszenie i umacnianie skarp. Te roboty zapewniają jakieś 80% naszego rocznego przerobu, a pozostałe tylko 20% – informuje Leszek Smolak, właściciel firmy.

Do własnej dyspozycji

Maszynami, które już od 4 lat pozwalają ze spokojem planować zadania w zakresie podstawowej działalności firmy są kosiarki bijakowe Kuhn, łącznie trzy maszyny – rozdrabniacz do poboczy TB 211, o szerokości roboczej 2,1 m, pracujący najczęściej pojedynczo, w duecie z 80-konnym Zetorem, a także super zestaw składający się z tylnej kosiarki wysięgnikowej Multi-Longer T 4844 P, o zasięgu 4,87 m, z głowicą o szerokości 1,2 m, oraz z wyjątkowej przedniej Spring-Longer S 2080 RPF, o szerokości 2 m, mogącej pracować także pod kątem (od -70 do +90°) i z bocznym przesuwem (60 cm), zadziwiającej swoimi możliwościami. – Wcześniej maszyny do koszenia przede wszystkim wynajmowałem, co wiązało się nieraz ze sporymi trudnościami. Przy wynajmie czasami nie ma możliwości wypożyczenia sprzętu w odpowiednim terminie, a poza tym drogo to kosztuje. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup kosiarek, aby mieć je zawsze do własnej dyspozycji, bez oglądania się na innych. Mało tego, gdy nie mamy obłożenia na nasze kosiarki, sami teraz wynajmujemy je innym, z obsługą operatorską. Poza tym, gdy zainwestuje się w nowe maszyny, pracuje się praktycznie tylko po kosztach paliwa czy przeglądów, zwłaszcza że sprzęt Kuhna spisuje się jak dotąd bez zarzutu i nie wymagał jeszcze żadnych napraw, wymieniliśmy jedynie kilka uszkodzonych przypadkowo noży. Myślę, że te kosiarki już dawno się zamortyzowały – przekonuje przedsiębiorca.

Zestaw profesjonalny

Wybór maszyny Kuhn nie był przypadkowy. Pan Leszek chciał sprzęt niezawodny, wydajny i wytrzymały, który poradzi sobie również w trudnych warunkach. – Taki zestaw kosi teraz na 3 m, co zapewnia dużą wydajność. Kilkanaście kilometrów skarp, rowów i poboczy wykaszamy w 3 dni, co przy słabszym sprzęcie zajmuje znacznie więcej czasu. Poza tym wybraliśmy sprzęt droższy, bardziej profesjonalny, bo pracujemy także w ciężkich warunkach, wycinamy niekoniecznie tylko trawę, ale i trzcinę, karczujemy nawet krzaki, oczywiście do pewnej grubości, co kiedyś wymagało użycia innych maszyn – mówi Leszek Smolak i dodaje – Wszystkie zakupy zrobiliśmy w firmie Gravit z Lublina, która poleciła nam maszyny Kuhn i gdzie wspólnie dobraliśmy również ciągnik, 160-konnego John Deere'a 6930, żeby wszystko chodziło jak trzeba.
Zalety francuskich kosiarek bijakowych potwierdza doradzający przy zakupach Paweł Pawlak, specjalista ds. maszyn komunalnych w firmie Gravit. – Myślę, że takie zestawy są może cztery w całej Polsce, z czego dwa sprzedane przez nas. Zwraca zwłaszcza uwagę przednia kosiarka Spring-Longer S 2080 RPF, która jest naprawdę maszyną wyjątkową, zbudowaną jak kosiarka tylno-boczna, ale posiadającą cechy wysięgnikowej. Potrafi wysunąć się w bok od traktora, potrafi pracować w wielu pozycjach, potrafi się nawet cała podnieść równolegle do ziemi na wysokość prawie metra i wykaszać na przykład wierzch nasypu. Poza tym potężny rotor z kilogramowymi młotkami rozdrobni wszystko, na co trafi. Maszynę wyróżnia też duża prędkość robocza. Mieliśmy nawet związana z tym „reklamację” od pracującego zestawem operatora z firmy Smolkop, który najpierw kosił samym tylnym wysięgnikiem Multi-Longer, a po założeniu przedniej kosiarki Spring-Longer stwierdził, że tylna się zepsuła, bo tylko strzępi trawę. Wszystko się wyjaśniło, gdy operator przyznał, że pracował z prędkością nawet 15 km/h, czyli na ile pozwala Spring-Longer, podczas gdy wysięgnikowy Multi-Longer, który ma delikatniejszą głowicę, skutecznie kosi przy prędkości 4-5 km/h – relacjonuje Paweł Pawlak.

Od przybytku głowa nie boli

Liczne działalności wymagają bogatego parku maszynowego, który pozwala na szybką reakcję i sprawia, że oferta firmy może być bardziej elastyczna. – Obecnie posiadamy około 100 jednostek sprzętu, łącznie ze środkami transportu - wywrotkami i zestawami niskopodwoziowymi, w tym ponad 80 różnych maszyn. Mamy praktycznie każdy sprzęt, koparki kołowe i gąsienicowe, w tym typu „long” z wysięgnikami 12-i 14-metrowymi, spycharki, walce, kompaktory odpadów, ładowarki, koparko-ładowarki i inne. Maszyny i samochody kupujemy zarówno nowe, jak i używane, ale staramy się mieć niewiele w leasingu, przez co park maszynowy nie generuje dużych kosztów. Za to dzięki nadmiarowi maszyn jesteśmy zawsze gotowi na przyjęcie niespodziewanego zamówienia, prowadzimy także wynajem. Dysponujemy też mocnym zapleczem serwisowym na własne potrzeby, co pozwala nam świadczyć usługi również w tym zakresie. To wszystko ma duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy w porównaniu do najlepszych lat 2005-2007 obroty spadły niestety o połowę. Aby obecnie wygrywać przetargi, trzeba często zaoferować 50, 40, a nawet 30% dawnej ceny, co ma się nijak do jakiejkolwiek rentowności. W większości takie oferty kwalifikują się pod „rażąco niską cenę”, ale inwestorzy i tak nikogo za to nie wykluczają – podsumowuje 
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.