[ATB] Technika

Sprzedaż opon przemysłowych rośnie

Data publikacji:

Według Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), na podstawie danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA), w pierwszym kwartale 2020 r. producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali spadek sprzedaży we wszystkich segmentach opon, oprócz przemysłowych - gdzie wolumen sprzedaży wzrósł o 6%.

Wyniki za pierwszy kwartał 2020 r. obrazują radykalne spowolnienie sprzedaży i wymiany opon w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa.

– Polskę czeka wielka, niespotykana dotąd próba społeczna i ekonomiczna. Żaden rozwinięty przemysłowo kraj nie przechodził takiego kryzysu od kilkudziesięciu lat. Już teraz mocno zachwiane jest działanie wielu branż na wszystkich poziomach - tak też stało się w przypadku motoryzacji i przemysłu oponiarskiego. Bardzo dobrze jest teraz widoczne, jak poszczególne branże są ze sobą powiązane. Sytuacja rynkowa jest ciężka - nawet dla tych, którzy działają w międzynarodowych grupach kapitałowych. To przekłada się też na sytuację małych i średnich firm będących często ich poddostawcami. Zawieszenie głównych działań operacyjnych przyniesie niewątpliwie poważne, długotrwałe skutki dla naszej branży. Dlatego liczymy na racjonalny plan odmrażania polskiej gospodarki taki jak przygotowywany jest przez kraje sąsiedzkie i naszych głównych partnerów gospodarczych – wskazuje Andrzej Włodarczyk, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Europejski rynek opon notuje spadki

Nie jest jasne, kiedy europejski przemysł oponiarski będzie mógł wznowić działalność produkcyjną, a międzynarodowy łańcuch dostaw znów będzie działał. Według danych ETRMA, 89% mocy produkcyjnych zakładów oponiarskich zostało wstrzymanych, co dotyka bezpośrednio 84% siły roboczej. Jednocześnie 10% personelu badawczo-rozwojowego nie było w stanie kontynuować działalności.

– Zarówno zawieszenie działalności operacyjnej, jak i gwałtowny spadek popytu będą miały długotrwały wpływ na wyniki naszej branży. To największe wyzwanie, przed jakim kiedykolwiek stanęliśmy. ETRMA popiera środki podjęte przez Komisję Europejską, aby złagodzić skutki tego bezprecedensowego kryzysu. Z niecierpliwością oczekujemy dalszego dialogu z decydentami na temat tego, w jaki sposób możemy wznowić nasze działania w najbliższej przyszłości. W międzyczasie przemysł oponiarski będzie nadal przyczyniał się do walki z pandemią COVID-19 - jesteśmy nadal gotowi udzielić wszelkiej możliwej pomocy. Wielu członków ETRMA produkuje maski chirurgiczne i wentylatory w różnych państwach członkowskich i nadal mobilizuje się na wszystkich frontach, aby odgrywać aktywną rolę w globalnej bitwie z COVID-19 – powiedziała Fazilet Cinaralp, sekretarz generalna ETRMA.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 05/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.