Sprzęgło ZF do żurawi Liebherr

Sprzęgło ZF do żurawi Liebherr

Niemiecki producent części samochodowych ZF Friedrichshafen (ZF) opracował nowy moduł sprzęgła wielotarczowego o nazwie DynamicPerform, który zostanie zainstalowany w dźwigach samojezdnych Liebherr przy produkcji seryjnej od 2020 roku.

Sprzęgło o mokrym rozruchu łączy się z modułową skrzynią biegów ZX TraXon i może obsługiwać momenty obrotowe silnika do 3000 Nm. ZF powiedział, że sprzęgło zapewnia trwałe rozruchy i bardzo małe zużycie podczas manewrowania.

Tarcze sprzęgła są chłodzone przez krążący olej. System chłodzenia wykorzystuje dedykowane oprogramowanie do modelowania temperatury ZF opracowane do specjalistycznych zastosowań w ciężkich pojazdach.

System jest wyposażony w system tłumienia DynaDamp, o którym ZF wspomniał, że jest przystosowany do drgań w nowszych silnikach klasy V (Offroad), Euro 6 (Onroad) i wyższych.

Układ przeniesienia napędu TraXon DynamicPerform można łączyć z intarderem ZF - hydrodynamicznym hamulcem hydraulicznym, który według firmy zmniejsza zapotrzebowanie na hamulce zasadnicze nawet o 90 procent, wydłużając w ten sposób żywotność hamulców zasadniczych i redukując koszty konserwacji i emisji pyłów hamulcowych.

Według ZF, TraXon ma wysoki współczynnik przełożenia, wskaźnik sprawności energetycznej 99,7% i dobry stosunek mocy do masy; po wyposażeniu w DynamicPerform, TraXon waży 397 kg (449 kg, w tym intarder).

Modułowy charakter TraXona oznacza, że ​​można go łączyć z innymi systemami ZF, dzięki czemu użytkownicy mogą budować własne transmisje w celu dostosowania do konkretnych zastosowań.

Komentując decyzję Liebherr o zainstalowaniu systemu TraXon DynamicPerform w swoich trzy, pięcioosiowych żurawiach mobilnych, Martin Dony z działu rozwoju i budowy układów napędowych żurawi mobilnych Liebherr powiedział:

Wspieraliśmy ZF w procesie rozwoju DynamicPerform i pomogliśmy w jego integracji z układem napędowym żurawia samojezdnego. Prototypy kilku modeli żurawi są poddawane testom od miesięcy w celu zapewnienia produkcji masowej na początku 2020 r.

WA

Reklama
Powiązane artykuły