[ATB] Wywiady [ATB] Aktualności Riwal

Stabilny rynek wynajmu według RIWAL Poland

Data publikacji:

Któż może wiedzieć więcej na temat wynajmu maszyn budowlanych w Polsce, niż reprezentant czołowej firmy rentalowej na naszym rynku? Skoro ten wniosek nie budzi niczyjej wątpliwości, zdecydowaliśmy zapytać o szereg aspektów związanych z wynajmem, Wojciecha Lisickiego, Country Managera RIWAL Poland, spółki specjalizującej się w segmencie podestów roboczych i ładowarek teleskopowych dedykowanych do prac na wysokości.

Jak stabilnym sektorem jest wynajem sprzętu budowlanego w Polsce? Jak rynek ten zmieniał się na przełomie ostatnich kilku lat?

Rynek wynajmu sprzętu budowlanego możemy nazwać rynkiem stabilnym, zakładając perspektywę długofalową. Ostatnia dekada pokazała popularyzacje usług w zakresie wypożyczania maszyn oraz rosnący zakres produktów oferowanych do wynajmu. Oczywiście perspektywa wzrostu może być zachwiana krótkookresowo zmianą cykli inwestycyjnych, stopniem rozwoju Polski czy perspektywą wsparcia unijnego. Znaczącym czynnikiem wpływającym na rozwój rynku wynajmu jest wzrost kosztów zatrudnienia w stosunku do wartości odtworzeniowej maszyn oraz oczekiwania firm budowlanych w zakresie obniżenia kosztów inwestycji.

Na ile rynek ten jest podobny do rynku wynajmu w Europie Zachodniej?

Coraz więcej polskich firm z branży budowlanej pracuje okresowo przy montażach czy instalacjach poza granicami kraju. Uczestnicząc w projektach międzynarodowych poznają inny model pracy i widzą szerszy asortyment maszyn oferowanych na wynajem. Docelowo podobnych rozwiązań, podpatrzonych u naszych zachodnich sąsiadów organizacje oczekują również w naszym kraju. Na bieżąco analizując potrzeby rynku, obserwujemy wyraźny trend w tym kierunku i chętnie wychodzimy naprzeciw nowym oczekiwaniom.

RIWAL również wprowadza na polski rynek pewne rozwiązania będące odzwierciedleniem sposobu pracy w zachodniej Europie. Mam tu na myśli dostęp do darmowej biblioteki maszyn od RIWAL w plikach BIM - czyli nowoczesnego projektowania, które docenia coraz więcej zaawansowanych klientów. To także szkolenia w certyfikacjach międzynarodowych, jak IPAF - pozwalające na pracę z użyciem podestów ruchomych za granicą w ponad 40 krajach na świecie.

Główną zauważalną różnicą jest postrzeganie dostawców z branży wynajmu w łańcuchu dostaw firm budowlanych. Nadal są na rynku przedsiębiorstwa, które starają się szukać najtańszego rozwiązania, nie biorąc pod uwagę ryzyka związanego z pracą na niskiej jakości sprzęcie, brakiem rzetelności dostawcy, ukrytymi kosztami. W swoich kalkulacjach nie ujmują strat generowanych w przypadku nieplanowanych przestojów spowodowanych awariami sprzętu. Wiele polskich firm budowlanych nie jest jeszcze nastawionych na długofalową współpracę z jednym dostawcą.

W czym upatruje Pan największych zagrożeń dla swojej działalności, względnie jakie największe wyzwania stoją przed działalnością w zakresie wynajmu - w dobie dotykającej wiele sektorów gospodarki pandemii koronawirusa?

Największym zagrożeniem czy też wyzwaniem dla rynku wynajmu jest sytuacja ekonomiczna w skali kraju. Mam tu na myśli szczególnie zmniejszenie ilości inwestycji budowlanych lub obniżenie nastrojów inwestorów. Branża wynajmu maszyn jest oparta głównie o koniunkturę rynku budowlanego.
Jak wiemy, polski rynek budowlany rósł przez ostatnie lata stabilnie i dynamicznie. Jednak w roku 2020 mogliśmy obserwować duże wyhamowanie. W dobie pandemii cześć budów jest okresowo zamykana ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, a realizacja niektórych projektów budowlanych jest odkładana w czasie.

Firmy działające w branży budowlanej często łączą wynajem maszyn z innymi obszarami działalności. Czy usługa tego typu nie stanowi pewnej konkurencji wobec sprzedaży?

W RIWAL udało nam  się znaleźć idealny kompromis, łącząc usługę profesjonalnego wynajmu maszyn i dostarczania efektywnych rozwiązań dla klientów ze sprzedażą maszyn nowych i używanych. Teoretycznie te działalności są konkurencyjne w stosunku do siebie.

W przypadku RIWAL, dzięki wąskiej specjalizacji produktowej połączonej w zakresie podestów ruchomych i ładowarek teleskopowych z dystrybucją na rynku polskim marek JLG, Dinolift i Magni, jesteśmy w stanie zaoferować klientowi każdy rodzaj rozwiązania. Obok zakupu sprzętu, stosujemy także model współpracy, w którym klienci używają maszyn w ramach wynajmu długoterminowego - LTR, a doraźnie w przypadku większego okresowego zapotrzebowania wspierają się wynajmem krótkoterminowym - STR.

Czy z perspektywy prowadzonej działalności można w najbliższych latach spodziewać się, w odniesieniu do branży budowlanej, silniejszego trendu w kierunku użytkowania sprzętu, zastępującego nabywanie maszyn?

Branża budowlana według obserwacji RIWAL dawno temu odkryła zalety wynajmu podnośników i ładowarek przy realizacji inwestycji. W tych grupach sprzętowych świadomość korzyści wynajmu u klienta jest bardzo wysoka. Decydując się na wynajem klient może mieć różne typy maszyn dostosowanych do wykonywanego właśnie rodzaju pracy dokładnie wtedy, kiedy ich potrzebuje. Wynajem zdejmuje z barków firm budowlanych ciężar utrzymania sprzętu w pełnej sprawności, przeprowadzania regularnych badań UDT i konserwacji zapewniających bezpieczeństwo pracy na wysokości. Wszystkie te czynności wykonuje Riwal.

Jaki asortyment maszyn jest obecnie wynajmowany przez Riwal Poland i jaki sprzęt cieszy się największym wzięciem?

W RIWAL posiadamy szeroki wybór maszyn do bezpiecznej pracy na wysokości, od podnośników przeznaczonych do prac wykończeniowych wewnątrz obiektów o wysokości roboczej od 3,5 m, po modele doskonałe do pracy w trudnych warunkach na zewnątrz budynków o wysokości roboczej nawet 58 m. W zakresie sprzętu do transportu pionowego materiałów posiadamy szeroką gamę ładowarek teleskopowych i obrotowych, a także wózków widłowych.

Szczególnie doceniania przez klientów jest nasza oferta ładowarek obrotowych z wymiennym osprzętem, w tym model o wysokości podnoszenia 25 m z udźwigiem maksymalnym 6 t oraz ładowarka obrotowa oferująca wysokość podnoszenia 30 m z maksymalnym udźwigiem 6 t.

Do kogo głównie skierowana jest oferta wynajmu i jakie podmioty najczęściej z niej korzystają?

Specjalizacją RIWAL jest dostarczenie rozwiązań do bezpiecznej pracy na wysokości. Naszym klientem jest więc każda firma, dla której istotne jest bezpieczeństwo i efektywność wykonywanej pracy. Ze względu na asortyment produktowy naszymi odbiorcami są podmioty wykonujące renowacje i prace instalacyjne wewnątrz budynków biurowych i mieszkalnych, a także przedsiębiorstwa realizujące remonty i budowy obiektów przemysłowych, rafinerii, budowy elektrowni wiatrowych, organizacje z branży regałów wysokiego składowania i wiele innych.

Z rozwiązań RIWAL chętnie korzystają też klienci realizujący projekty międzynarodowe, ponieważ oferujemy usługę wynajmu zagranicznego, która znacznie przyspiesza i ułatwia proces wynajmu maszyn poza Polską.

Na ile czasu można maszyny wynająć i na jakie okresy klienci wynajmują najczęściej? Jaki jest czas oczekiwania na wynajęcie maszyny, czy jest sprzęt dostępny np. „od ręki”?

Naszym klientom oferujemy dwa typy usług: wynajem krótkoterminowy - STR, który może trwać od 1 dnia do kilku miesięcy oraz wynajem długoterminowy - LTR, powyżej 12 miesięcy z obsługą full-service. Dla stałych klientów mamy umowę ramową oraz portal i aplikację My Riwal, dzięki którym realizacja zapotrzebowania na wynajem odbywa się z dnia na dzień
Partnerzy korzystają z bazy ponad 20 tys. maszyn dostępnych na wynajem w RIWAL do każdego typu prac na wysokości.

Standardem na rynku jest możliwość wykupu maszyny przez wynajmującego po upływie okresu wynajmu? Jak często klienci korzystają z tej możliwości?

W przypadku maszyn oferowanych przez RIWAL, tzn. podestów ruchomych oraz ładowarek teleskopowych, nie jest to rozwiązanie często praktykowane przez firmy. W przypadku wynajmu długoterminowego - np. na kilkanaście miesięcy, jest to jedna z opcji jaką możemy zaoferować naszym klientom.

Na koniec proszę jeszcze w kilku zdaniach przybliżyć działalność Polskiego Stowarzyszenia Branży Wynajmu? Jakie inicjatywy podejmuje ta organizacja?

W ramach działalności PSBW prowadzone są projekty dotyczące konkretnych zagadnień ważnych z punktu widzenia branży wynajmu w Polsce. Jednym z zadań realizowanych przy współudziale Konfederacji Pracodawców Lewiatan jest projekt zaopiniowania rozporządzenia wprowadzającego resurs dla urządzeń utb. Jego nowelizacja jest zaplanowana na rok 2021. Drugim z kluczowych projektów jest projekt monitorowania ilości oraz zajętości jednostek sprzętowych firm będących członkami PSBW. Jest to badanie statystyczne, które w przyszłości pozwoli dokładnie określić kierunki rozwoju produktów wynajmu na polskim rynku.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.