[ATB] Technika

Starco - Inwestycje w felgi

Data publikacji:

Zgodnie z przyjętą strategią wygaszania usług na rynku wtórnym, w ubiegłym roku firma Starco rozpoczęła rozbudowę europejskiego potencjału produkcyjnego na potrzeby segmentu Original Equipment. Inwestycje o całkowitej wartości ponad 2,5 mln euro będą kontynuowane również w tym roku. Główny nacisk położono na fabrykę felg stalowych w Chorwacji oraz na fabrykę felg z polipropylenu i opon poliuretanowych w Wielkiej Brytanii.

Głównym celem nowej strategii Starco 2020 jest koncentracja na rynku Original Equipment (OE) oraz stopniowe zdobywanie wśród klientów tego segmentu statusu preferowanego dostawcy systemów kół. Obsługa rynku wtórnego, przekazana firmie Bohnenkamp i dostępna jedynie w kilku krajach, jest w dalszym ciągu ograniczana, obecnie w Polsce i Francji.

Dobra zmiana

Wyznaczenie nowych priorytetów dla wielu firm mogłoby oznaczać poważne trudności. Jednak w firmie Starco nie ma takich obaw, bo wszystko zostało starannie przemyślane. – Strategiczna zmiana tego typu może oczywiście prowokować wiele pytań, zarówno o naszą przyszłość, jak i o sytuację finansową. W rzeczywistości kierunek naszych działań jest obecnie o wiele bardziej przejrzysty i ujednolicony niż wcześniej, a nasze podstawy finansowe są mocniejsze niż w latach ubiegłych – przekonuje Richard Todd, dyrektor generalny Starco i dodaje – Segment OE jest dla nas kluczowy. Wierzę, że wykorzystanie naszej bogatej wiedzy w zakresie zastosowań i rozwoju produktów, naszego 55-letniego doświadczenia, a także posiadanych wyjątkowych środków produkcji, będzie największą korzyścią dla klientów.
Nastawienie na segment OE szczególnie korzystnie wpłynie na fabrykę stalowych felg Starco w Chorwacji, w której w tym roku oczekuje się 20-procentowego wzrostu produkcji. Będzie to możliwe dzięki projektowi rozpoczętemu w 2016 roku, w ramach którego firma inwestuje w nowy sprzęt i stymuluje wzrost produkcji za pomocą dalszego wdrażania metody lean, polegającej m.in. na optymalizacji kosztów.

Więcej felg z Chorwacji

Chorwacka fabryka Starco notuje dynamiczny rozwój już od 2009 roku, od kiedy do firmy dołączył Mario Biscan, dyrektor zarządzający zakładu. – Zauważamy zwiększone zapotrzebowanie na nasze produkty. W ubiegłym roku zwiększyliśmy dwukrotnie wydajność malowania metodą elektroforetyczną, podwoiliśmy zdolność produkcji felg tłoczonych, zwiększyliśmy o 40% wydajność produkcji felg aluminiowych, a teraz, w roku 2017 zainwestujemy w projekt automatyzacji całej fabryki – wyjaśnia Mario Biscan.  Warto podkreślić, że znaczna część poprawy efektywności zakładu jest wynikiem kultury ciągłego doskonalenia się, czyli kaizen.
Na polu innowacji dyrektor Biscan ma się czym pochwalić - w ubiegłym roku wprowadził 75 dużych i ponad 150 mniejszych pomysłów i inicjatyw doskonalących procesy technologiczne. Niektóre z nich to niewielkie usprawnienia, jak choćby urwanie kolejnych sekund z czasu wymiany oprzyrządowania w maszynach produkcyjnych, przynoszące oszczędności mierzone już w  minutach, inne to całkiem duże projekty, takie jak innowacyjna taśma lakiernicza. – Wiele z tych pomysłów to drobne poprawki, ale gdy je połączymy, nabierają znaczenia. Nasz zespół jest z nich dumny – mówi dyrektor chorwackiej fabryki Starco.

Światowa specjalizacja

Starco specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości stalowych felg do różnych zastosowań, w tym do przyczep i dużych traktorów. – Jesteśmy bardzo konkurencyjni pod względem elastyczności, oferujemy krótki czas realizacji, brak minimalnych zamówień i niskie koszty – podkreśla Mario Biscan. Chorwacka fabryka jest teraz także bliższa klientom, oferując od 6 miesięcy rozwiązania kompleksowe, łącznie z nową zautomatyzowaną taśmą montażu opon, która może obsługiwać klientów bezpośrednio.
Firma Starco inwestuje nie tylko w chorwacką fabrykę, lecz także w pozostałe placówki, technologie i produkty, w tym m.in. w automatyzację opatentowanego procesu wytwarzania opon poliuretanowych w fabryce w Wielkiej Brytanii, która produkuje również felgi poliuretanowe do maszyn do pielęgnowania terenu oraz do narzędzi ogrodowych, np. do raczek czy kosiarek.
Oprócz zakładów brytyjskich i chorwackich, do Grupy Starco należą także obiekty produkcyjne w Chinach i na Sri Lance. Fabryka w Chinach produkuje felgi do traktorów i przyczep kempingowych, a lankijski zakład specjalizuje się w wytwarzaniu opon super elastycznych. Poza produkcją we własnym zakresie firma współpracuje z różnymi producentami opon opracowanych przez Starco oraz innych opon markowych.
SS
foto firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.