[ATB] Budownictwo

Start budowy ostatniego odcinka A1

Data publikacji:

Rusza budowa ostatniego odcinka autostrady A1. Umowę opiewającą na 857 mln zł umowę z firmą Mirbud podpisze w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki temu już wszystkie odcinki autostrady A1 będą w realizacji.

Jak informuje GDDKiA, odcinek Piotrków Trybunalski - Kamieńsk liczy 24 km i jest najdłuższy ze wszystkich odcinków realizacyjnych autostrady A1 na terenie województwa łódzkiego. Wszystkie pozostałe odcinki są już w fazie budowy.

Cały 80-kilometrowy odcinek autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem pod Łodzią ma być gotowy w 2023 roku. Łączny koszt inwestycji to ok. 3,7 mld złotych.

Podpisanie umowy przypieczętuje połączenie A1 w całość stanowiącą komunikacyjny kręgosłup kraju. Nowa droga poprawi nie tylko sam komfort podróży ale radykalnie zmienią się również bezpieczeństwo i przepustowość trasy - obiecuje GDDKiA.

Autostrada powstająca w miejsce gierkówki będzie mieć trzy pasy ruchu. To zwiększy przepustowość nowej trasy o blisko połowę w porównaniu do stanu obecnego. Z kolei betonowa nawierzchnia powinna wytrzymać bez poważniejszych remontów nawet 30-40 lat Inwestycja realizowana jest po śladzie istniejącej drogi, w dodatku pod ruchem. Brakujący fragment – od Tuszyna do początku już budowanej obwodnicy Częstochowy będzie liczył ok. 80 kilometrów. To teraz jeden z najbardziej obciążonych ruchem odcinków w Polsce. Na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego liczba samochodów przejeżdżających w ciągu doby zbliża się do 50 tys.

Obecnie kierowcy maja do dyspozycji dwa ukończone fragmenty A1. Dłuższy prowadzi od węzła Gdańsk Południe do węzła Tuszyn i liczy 340 km. Krótszy, 92-kilometrowy biegnie od Pyrzowic do granicy z Czechami. Jeszcze w trzecim kwartale obecnego roku do ruchu mają być włączone trzy odcinki o łącznej długości prawie 37 km, pomiędzy węzłami Częstochowa Blachownia i Pyrzowice. Tu także będzie nawierzchnia betonowa, ale tylko po dwa pasy ruchu z rezerwą pod dobudowę trzeciego. Zakończenie budowy odcinka pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem i pozostałych fragmentów autostrady A1, co powinno się stać w 2022 r., pozwoli na przejazd od Trójmiasta do granicy z Czechami w Gorzyczkach w ok. 5 godzin.

Źródła: moto.rp.pl, money.pl

fot.GDDKiA

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.