[ATB] Technika

Still - Dobry czas dla intralogistyki

Data publikacji:

Automatyka, rozwiązania ściśle dostosowane do potrzeb klientów i logistyka jako usługa - to według firmy Still najważniejsze trendy, które wywrą największy wpływ na przyszłość transportu wewnętrznego. Renomowany producent rozwiązań dla intralogistyki w swoim podsumowaniu roku 2017 zwraca również uwagę na optymizm w branży, wynikający m.in. z bardzo dobrej koniunktury na rynku obiektów magazynowych w ostatnich latach.

Po rekordowym dla rynku nieruchomości magazynowych w Polsce roku 2016, bardzo dobry był również rok 2017. Według raportu firmy doradczej JLL, w trzech kwartałach ub. roku popyt brutto wyniósł 2,35 mln m² i był większy niż w analogicznym okresie 2016 r. Do popytu dostroiła się również podaż, osiągając od czerwca do września najlepszy poziom w historii polskiego rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych. W naturalny sposób przekłada się to na wzrost zapotrzebowania na nowoczesne produkty do transportu wewnętrznego, m.in. firmy Still, która w ub. roku po raz kolejny potwierdziła swoją przynależność do ścisłej czołówki dostawców technologii dla infralogistyki, zdobywając dwie cenione w branży, prestiżowe nagrody IFOY oraz wdrażając innowacyjne rozwiązania.

IFOY zgodnie z trendami

Nagrody IFOY (International Forklift Truck of the Year Award) dla najlepszych produktów w branży transportu wewnętrznego w roku 2017 zdominowały elastyczne rozwiązania w zakresie automatyzacji. – We wszystkich kategoriach za najlepsze uznano produkty, które dzięki automatyzacji pozwalają osiągać większą wydajność procesów lub umożliwiają radzenie sobie z brakami kadrowymi. W naszej ocenie łatwo skalowalne rozwiązania automatyzacyjne to przyszłość optymalizacji w intralogistyce – podkreśla Paweł Włuka, dyrektor marketingu polskiego oddziału firmy Still, której produkty zdobyły dwie z czterech nagród za rok 2017.
Nagrodę dla wózka roku 2017 (Warehouse Truck) otrzymał pierwszy autonomiczny wózek iGo neo CX 20 firmy Still do kompletacji poziomej, zapełniający lukę pomiędzy robotyką a intralogistyką, pozwalający zwiększyć wydajność procesów nawet o 47%. Still zgarnął również nagrodę w kategorii pojazdów specjalnych (Special Vehicle) - za ramę typu C do ciągnikowych zestawów transportowych, z funkcją automatycznego rozładunku i załadunku towarów bez udziału operatora. Z kolei w kategorii pojazdów zautomatyzowanych (Automated Guided Vehicles) wyróżniono samobieżną, dopasowaną do regałów platformę TORsten firmy Torwegge umożliwiającą przewożenie ładunków o masie do 7,5 t. Doceniono także system zarządzania flotą magazynową opracowany przez firmę Jungheinrich, na bieżąco lokalizujący wózki i pozwalający optymalizować ich trasy.
Przyszłoroczna edycja konkursu IFOY ma w jeszcze większym stopniu promować automatyzację. W tym duchu zmieniono nawet nazwę konkursu na „Międzynarodową Nagrodę dla Rozwiązań Intralogistycznych i Wózków Widłowych Roku” (International Intralogistics and Forklift Truck of the Year Award), a także wprowadzono dwie nowe kategorie: „Oprogramowanie Intralogistyczne Roku” oraz „Intralogistyczny Robot Roku”.

Boom na elektryczne

Z punktu widzenia dostawców rozwiązań interlogistycznych istotne jest, że tylko 23% budowanych magazynów, centrów logistycznych czy hal przemysłowych ma charakter spekulacyjny, a większość w trakcie realizacji jest już wynajęta. Bardzo duży jest zatem udział obiektów powstających w modelu BTS (built-to-suit), czyli dla konkretnego odbiorcy. – W modelu BTS istnieje możliwość dostosowania infrastruktury do potrzeb przedsiębiorstwa już na wczesnym etapie, co sprzyja różnicowaniu zastosowanych rozwiązań intralogistycznych. Trudno w związku z tym mówić, jakie konkretne produkty były w 2017 roku szczególnie popularne. Zauważalny jest wzrost znaczenia całkowitych kosztów posiadania i - co za tym idzie - boom na wózki elektryczne oraz najbardziej wydajne pojazdy. Na tej kanwie zrealizowaliśmy w tym roku pierwsze polskie wdrożenie z wykorzystaniem wózka CX 20 iGo neo. Rosnącą popularnością cieszył się także wynajem długoterminowy z usługą Full Service – wyjaśnia Paweł Włuka.

Branża z perspektywami

Odzwierciedlający aktywność w sektorze produkcyjnym indeks PMI (Purchasing Managers’ Index) w ostatnich miesiącach zanotował wzrost po spadkach w pierwszej połowie ub. roku, osiągając w listopadzie najwyższą wartość od początku 2017 r. Według Markit Group, która współtworzyła PMI i oblicza ten wskaźnik na podstawie anonimowych ankiet rozsyłanych do menedżerów z różnych branż, wielkość produkcji rosła w najszybszym tempie od marca, dzięki wzrostowi liczby nowych zamówień. Najsilniejsza od niemal 7 lat była również presja na dostawy. Jednocześnie przyspieszył wzrost kosztów produkcji, co doprowadziło do kolejnej podwyżki cen wyrobów przemysłowych. Jeśli ten trend się utrzyma, należy oczekiwać zwiększenia nakładów inwestycyjnych w sektorze produkcyjnym, logistycznym i transportowym.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.