[ATB] Technika

Stosowanie hełmów może skutecznie przeciwdziałać wypadkom w miejscu pracy.

Data publikacji:

Najnowsze dane Eurostatu z 2023 roku przedstawiają niepokojące statystyki dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy w Europie, zwłaszcza w branży budowlanej. Statystyki te ukazują wyzwania związane z ochroną pracowników oraz podkreślają istotę przestrzegania przepisów BHP i stosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Jak poprawić bezpieczeństwo pracy i zmniejszyć ryzyko urazów, zwłaszcza głowy?

    Stosowanie hełmów może skutecznie przeciwdziałać wypadkom w miejscu pracy.

Pracownicy branży budowlanej są najbardziej narażeni na ryzyko. Najnowszy raport Eurostatu przedstawia niepokojące statystyki dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy za rok 2021. Dane te są szczególnie niepokojące dla branży budowlanej, gdzie odnotowano najwięcej wypadków – 22,5% wszystkich zdarzeń śmiertelnych i 12,9% pozostałych wypadków. Kolejne branże, które znajdują się w statystykach, to branża transportu i magazynowania z 16,7% wypadków śmiertelnych oraz sektor produkcji z 14,7%. Statystyki ukazują, że w tych sektorach istnieje potrzeba wzmocnienia środków bezpieczeństwa i edukacji dotyczącej przestrzegania przepisów BHP.

Polska zajmuje ósme miejsce pod względem liczby wypadków w miejscu pracy wśród 27 krajów Unii Europejskiej. Dane Eurostatu ukazują Polskę na ósmym miejscu pod względem liczby zdarzeń nieskutkujących śmiercią, z wskaźnikiem wypadków na 100 tys. zatrudnionych wynoszącym 482,75.

Niemal 20% wszystkich urazów w miejscu pracy dotyczy głowy. Dane Eurostatu przedstawiają rodzaje urazów najczęściej dotykających pracowników w Unii Europejskiej. Aż 28% wypadków to rany i powierzchowne urazy. Kolejne miejsce zajmują przemieszczenia i zwichnięcia, stanowiące 26% wszystkich wypadków. Trzecią grupę najczęstszych urazów stanowią wstrząsy mózgu i wewnętrzne obrażenia, które odpowiadają za niemal jedną piątą wszystkich urazów (19,5%). Wskazuje to na powszechne występowanie tego typu obrażeń w miejscu pracy i podkreśla konieczność edukacji dotyczącej stosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej, w tym hełmów ochronnych.

Często powodem, dla którego pracownicy nie stosują hełmów, są warunki atmosferyczne, takie jak zbyt zimno zimą, co uniemożliwia noszenie grubych czapek, czy zbyt gorąco latem, co może zniechęcać do noszenia hełmu. Dane Eurostatu pokazują, że znaczna część wypadków mogłaby zostać uniknięta poprzez stosowanie odpowiednich środków ochrony głowy. Dlatego ważne jest dostarczanie rozwiązań, które nie tylko zapewnią ochronę i komfort, ale także zwiększą efektywność pracy i wygodę. 

Skuteczna ochrona jest priorytetem. Wysokiej jakości hełmy są wykonane z wytrzymałych materiałów, a ich zdolność do absorpcji energii uderzenia minimalizuje ryzyko wstrząsów mózgu i obrażeń wewnętrznych. Aby upewnić się, że hełm spełnia normy bezpieczeństwa, należy sprawdzić, czy jest zgodny z normą EN 397 dla niewentylowanych hełmów przemysłowych lub EN 12492 w przypadku hełmów do prac na wysokościach.

Podsumowując, stosowanie wysokiej jakości hełmów ochronnych jest kluczowe dla bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy. Odpowiednie zabezpieczenie głowy może znacząco zmniejszyć ryzyko urazów i ich skutków. Ważne jest również edukowanie pracowników oraz dostarczanie innowacyjnych rozwiązań.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.