[ATB] Budownictwo

Świnoujście doczeka się ważnej inwestycji. Jest umowa na tunel

Data publikacji:

Dziś podpisana została umowa na budowę tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujście. To moment, na który miasto czekało od wielu lat. Wykonawca na realizację stałej przeprawy pod Świną ma 48 miesięcy.

Wykonawcą tunelu jest konsorcjum na czele z Porr, który za partnerów ma firmy Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut oraz Energopol Szczecin. Inwestycja jest warta 793 mln zł.

Stała przeprawa w Świnoujściu ma połączyć wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna stanowiąca część toru wodnego do portu w Szczecinie. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe. Nie gwarantują one jednak odpowiedniej przepustowości, a ponadto są wrażliwe na warunki atmosferyczne.
Cały budowany odcinek ma mieć 3,4 km długości, w tym sam tunel 1,44 km. Jego średnica wewnętrzna to 12 metrów. W tunelu poprowadzona będzie dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, poniżej której przewidziano galerię ewakuacyjną.
Inwestorem dla tego zadania jest miasto Świnoujście, w imieniu którego zrealizuje ją, jako inwestor zastępczy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.
Dwuetapowy przetarg na projekt i budowę tunelu został ogłoszony w kwietniu 2016 roku. Otwarcie ofert cenowych nastąpiło we wrześniu 2017, a następnie w listopadzie przetarg rozstrzygnięto na rzecz konsorcjum Astaldi i Ghella z ceną 727,098 mln zł. Była to druga oferta pod względem ceny – tańszą złożyło konsorcjum Toto, które odwołało się do KIO. To samo zrobiło konsorcjum Porr. Po niekorzystnym wyroku KIO, Toto skutecznie zaskarżyło wyrok w sądzie uzyskując unieważnienie pierwszego rozstrzygnięcia.
W ponownym rozstrzygnięciu wybór znów padł na Astaldi, a decyzja ta została podtrzymana także przez KIO, gdzie znów trafiło rozstrzygnięcie. Mimo wyznaczonego już terminu podpisania umowy, zwycięskie konsorcjum odstąpiło od zawarcia kontraktu powołując się na wzrost cen materiałów budowlanych oraz brak możliwości waloryzacji umów.
W ponownym wyborze wybrano konsorcjum Porr. Tym razem kontrakt doszedł do skutku.
Budowę tunelu ma nadzorować konsorcjum Sweco Consulting (Iider konsorcjum), Sweco GmbH z Bremy i Lafrentz Polska. Również dzisiaj została zawarta umowa w tej sprawie.
Dziś po południu mieszkańcy Świnoujścia będą świętować rozpoczęcie tej historycznej inwestycji podczas miejskiego festynu.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.