[ATB] Nowości

System mgły wodnej od Brokk

Data publikacji:

Szwedzki producent zaawansowanych, zdalnie sterowanych maszyn wyburzeniowych - firma Brook wprowadza system rozpylania mgły wodnej dla zapewniania optymalnego bezpieczeństwa w miejscu pracy. Nowe rozwiązanie zostało zaprezentowane na targach CONEXPO-CON / AGG 2020, które odbywały się w dniach 10–14 marca w Las Vegas.

Pył krzemionkowy został zidentyfikowany przez organizacje zajmujące się zdrowiem i bezpieczeństwem pracy  jako poważne zagrożenie. Wynikiem tego są wprowadzone przepisy ograniczające dopuszczalne narażenie pracowników w branży budowlanej i rozbiórkowej na ekspozycję na taki rodzaj pyłu. Przykładowo w Polsce w kwestii dopuszczalnych stężeń pyłów, od 21 sierpnia 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2018 poz. 1286) wraz ze zmianami (Dz.U. 2020 poz.61). Spełnienie wymagań określonych we wprowadzanych przepisach stało się więc obowiązkiem wykonawców robót. Często obieranym kierunkiem jest wykorzystanie systemów natryskowych z wężami, zraszaczami, polewaczkami itp., jednak w praktyce okazuje się, że rozwiązania te są mało skuteczne i to z dwóch powodów. Problem wynika z wielkości kropelek wody, które są znacznie większe niż pył krzemionkowy, który mają związać i unieszkodliwić. Cząsteczki krzemionki mają zakres wielkości ziarna od 0,1 do 1000 mikronów, a wytwarzane tradycyjnymi metodami kropelki wody są wielkości od 200 do 1000 mikronów. Większość niebezpiecznych dla zdrowia cząstek jest więc poza skutecznym zakresem działania tych metod. Ponadto rozmiar i prędkość większych kropelek powodują, że cząsteczki powietrza i krzemionki przepływają wokół nich w zjawisku znanym jako „efekt strumienia poślizgowego”. Dodatkowym problemem okazuje się również powstawanie kałuż, zawilgocenie i zabłocenie całego placu budowy.

Sposób na pył

Bezpieczeństwo pracy dla Brokk jest na pierwszym miejscu. Martin Krupicka, prezes i dyrektor generalny Grupy Brokk powiedział, że: pył krzemionkowy był zawsze problemem, ponieważ trudno go zatrzymać, a wcześniejsze metody tłumienia pyłu pomagały, ale chcieliśmy znaleźć bardziej wydajne rozwiązanie. Wynikiem wieloletnich prac inżynierów Brook jest teraz nowy system mgły wodnej - Brokk Atomized Water Mist. Brokk opracował system tłumienia pyłu, tak aby wytwarzał 10-mikronowe krople mgły, ponieważ cząsteczki krzemionki najczęściej wiążą się z kroplami wody o podobnej wielkości. Prezentowany system jest wbudowany w mocowanie narzędzia, zapewniając operatorom maszyn większą ochronę przed pyłem krzemionkowym. Może być stosowany z dowolnym mocowaniem Brokk - w tym młotami, kruszarkami do betonu i przecinarkami bębnowymi itd. Wodę do systemu dostarcza hydrauliczna pompa, która jest przymocowana do maszyny. System mgły wodnej  cechuje się również niewielkim zużyciem wody, które wynosi zaledwie 0,2 litra na minutę. Zapewnia więc wydajne oczyszczanie powietrza, a jednocześnie nie powoduje powstawania kałuż, ograniczając ryzyko poślizgnięć i zmniejszając bałagan na miejscu podczas prac wyburzeniowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 04/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.