Firma Dynapac, będąca częścią grupy Fayat, oferuje zaawansowane technologicznie maszyny dedykowane budownictwu drogowemu. Wśród nich można znaleźć walce do gruntu i asfaltu czy rozściełacze. Dynapac posiada również wieloletnie doświadczenie w zakresie ciągłej kontroli zagęszczenia (CCC) lub inteligentnego zagęszczania (IC).
Wdrażana kontrola zagęszczania w czasie rzeczywistym pozwala uzyskać nawierzchnię o zakładanym poziomie jakości oraz skutecznie prowadzić dokumentację techniczną inwestycji.
Zaawansowany technologicznie system kontroli zagęszczania Dyn@lyzer jest obecnie oferowany przez Dynapac zarówno dla walców wibracyjnych z pojedynczym bębnem do zagęszczania gleby (seria CA), jak i walców wibracyjnych typu tandem do zagęszczania asfaltu (zakresy CC / CG).
Na dwóch poziomach
System taki składa się z 2 poziomów. Pierwszy poziom systemu to miernik zagęszczenia, wykorzystujący odczyty modułu wibracji Evib zarówno dla gleby, jak i asfaltu. W przypadku walców asfaltowych jest uzupełniany miernikiem mierzącym temperaturę nawierzchni. Do rejestrowania temperatury powierzchni asfaltu wykorzystuje 2 czujniki temperatury, po jednym na każdym końcu walca. Temperatura jest zawsze mierzona przez czujnik znajdujący się z przodu w zależności od kierunku jazdy. Ma to na celu zminimalizować wpływ wody powierzchniowej ze zraszaczy bębnowych na wyniki pomiaru.
Drugi poziom systemu to miernik zagęszczenia Dynapac oraz Dyn@lyzer z Globalnym Systemem Nawigacji Satelitarnej (Global Navigation Satellite System GNSS). Rejestruje on i zapisuje wszystkie dane z miernika zagęszczania i na bieżąco wyświetla uzyskane wyniki operatorowi maszyny na ekranie komputera. Zastosowany odbiornik GNSS np. GPS, GLONASS, Galileo, itp. umożliwia dokładne pozycjonowanie walca w miejscu pracy, przy poziomie dokładności zależnym od lokalnych wymagań.
Stosowanie systemu Dyn@Lyzer pozwala na wyeliminowanie zbędnego zagęszczania już ukończonych obszarów, wskazuje też miejsca wymagające dodatkowego zagęszczania. Tym samym ogranicza ryzyko błędów wykonawczych i gwarantuje uzyskanie nawierzchni o wysokiej jakości i jednorodnej strukturze. Ponadto każdy etap zagęszczania jest dokumentowany i przedstawiany operatorowi w czasie rzeczywistym. System Dyn@Lyzer zapewnia więc bardziej wydajne zagęszczanie, wymaganą jakość nawierzchni oraz oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów operacyjnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 03/2020 - zamów:
Bezpłatny egzemplarz prenumeratę
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę