[ATB] Budownictwo

Sytuacja w budownictwie

Data publikacji:

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące koniunktury w budownictwie za marzec 2020 r. Wynika z nich, że nastąpił spadek na poziomie -1,9 proc. po danych z lutego (wskaźnik sięgnął wtedy +0,1 proc.). Warto jednak pamiętać, że są to dane sprzed ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, a więc wpływ koronawirusa na ten sektor odzwierciedlą dopiero dane kwietniowe.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 13,1 proc. przedsiębiorstw, natomiast jej pogorszenie - 15 proc. Pozostałe uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Utrzymują się niekorzystne diagnozy oraz przewidywania w zakresie portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Rosną opóźnienia płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Firmy budowlane przewidują niewielki spadek zatrudnienia, zbliżony do prognozowanego w lutym. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (69,9 proc. w marcu br., 61,3 proc. przed rokiem). W porównaniu z marcem 2019 r. w największym stopniu wzrosło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 27,5 proc. do 39,3 proc.), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 41,5 proc. do 51,4 proc.) oraz wymienionymi wcześniej kosztami zatrudnienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.