Kontrakty na budowę dróg podpisane w tym roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad to 19 zadań obejmujących 254 km dróg. – Przyszły rok będzie okresem intensywnych prac budowlanych. Planujemy udostępnić dla kierowców około 400 km nowych tras. Z kolei 2020 rok powinien przynieść następne 200 kilometrów – zapowiada Jacek Gryga, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
18 czerwca podpisane zostały trzy umowy na S19 od Lasów Janowskich do węzła Nisko Południe, w sumie obejmują one 25 kilometrów. 4 lipca zawarty został kontrakt na realizację S61 Wysokie – Raczki o długości 20 km. Od początku roku w sumie podpisanych zostało 19 umów na roboty budowlane. Dotyczą one 254 kilometry nowych dróg krajowych. W realizacji jest obecnie 109 zadań obejmujących 1438 km. Na etapie postepowań przetargowych są w tej chwili 24 zadania o łącznej długości 320 km. – Odcinki dla których lada moment będziemy podpisywać umowy to m.in.: A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową, S14 zachodnia obwodnica Łodzi, następne fragmenty S19 między Niskiem a Sokołowem Małopolskim czy oczekujące na rozstrzygnięcie odcinki przyszłej S61 – mówi szef GDDKiA.
W przyszłym roku 400 km, w kolejnym 200
– Przyszły rok będzie okresem intensywnych prac budowlanych. Na dziś mogę powiedzieć, że planujemy udostępnić dla kierowców około 400 km nowych tras. Z kolei 2020 rok powinien przynieść następne 200 kilometrów – mówi Jacek Gryga. – Trzeba jednak pamiętać, że proces budowy drogi to skomplikowana i rozłożona w czasie inwestycja. Nie zawsze decyzje są zależne od GDDKiA. Możemy mieć na nie wpływ, i pilnujemy tego, aby poszczególni wykonawcy dotrzymywali wyznaczonych terminów – zaznacza. Zadania, które obecnie są w fazie realizacji, przetargu i przygotowania, czyli te które mają zapewnione finansowanie w ramach PBDK to około 2900 km. – Jeśli te plany zostaną zrealizowane, to na koniec 2025 roku powinniśmy mieć sieć dróg szybkiego ruchu o długości blisko 6000 km – informuje Jacek Gryga. – W kolejnych latach zostanie do wybudowania jeszcze około 2000 km dróg, w tym około 1600 dróg ekspresowych i fragmentu autostrady – dodaje. Jak mówi szef Drogowej Dyrekcji, największy krajowy inwestor jest przygotowany do wykonania dużego planu. – Ostateczną listę zadań skierowanych do realizacji poznaliśmy w Uchwale Rady Ministrów z lipca 2017 r., ale przecież już wcześniej, bo na etapie przygotowania PBDK spodziewaliśmy się ile zadań będzie w programie, a więc jesteśmy przygotowani – mówi. Zapewnia, że GDDKiA wyciągnęła wnioski z poprzedniej perspektywy i podjęła działania, które wpłyną na pracę wykonawców. Chodzi np. o dzielenie odcinka drogi na mniejsze po to, żeby firmy mogły zgromadzić odpowiedni kapitał na realizację projektu czy dopuszczanie referencji z dłuższego okresu funkcjonowania firmy – nie 5 lat, lecz 7. – Zweryfikowaliśmy wzorcowe warunki udziału w postępowaniu, usprawniliśmy zasady dotyczące wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy poprzez dopuszczenie możliwości wnoszenia 30% zabezpieczenia przed podpisaniem umowy, a reszta przez potrącenia z faktur oraz tzw. rolowanie zabezpieczenia, czyli dla umów trwających powyżej 5 lat wykonawca wnosi zabezpieczenie na 5 lat i jednocześnie zobowiązuje się przedłużyć zabezpieczenie przed upływem tego okresu na pozostały okres do końca umowy – tłumaczy Jacek Gryga.
To co skuteczne – dopuszczalne
Jak mówi, GDDKiA stara się też usprawnić proces wyboru wykonawców. – W trwających przetargach stosujemy tzw. procedurę odwróconą badając najpierw oferty, a następnie dokumenty podmiotowe już tylko jednego wykonawcy – podaje przykład. Dyrekcja dopuszcza też uproszczoną formę oświadczenia wykonawcy w JEDZ i deklaruje otwartość na nowe rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na wybór rzetelnego wykonawcy oraz na przyspieszenie tego wyboru. – Chodzi nam przede wszystkim o zrównoważenie rozszerzenia rynku, pilnowanie jakości i przyspieszenie procedowania kolejnych etapów rozwoju infrastruktury. To wymaga bardzo odpowiedzialnego podejścia do realizacji zadań przez obie strony realizacji zamawiający-wykonawca. Jesteśmy elastyczni w kontekście możliwości dokonania zmiany sposobu podejścia, ale pod warunkiem osiągnięcia celu – stwierdza.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę