[ATB] Aktualności Bobcat budowlane

Sześć dekad w Pontchâteau

Data publikacji:
Sześć dekad w Pontchâteau

Zanim we francuskim Pontchâteau rozpoczęto produkcję doskonale znanych również na naszym rynku podnośników teleskopowych, w fabryce tej produkowano… ławki szkolne. Dziś powstają tam maszyny ze znakiem Bobcat.

Wróćmy jednak do początków tej historii, w której warto odnotować, iż profil zakładu z czasem się zmienił i na początku XX wieku ówczesny właściciel - Joseph Sambron, przekształcił go w warsztat maszyn rolniczych i rowerów. Zakład, który w 1920 r. zatrudniał setki pracowników i produkował urządzenia do młynów oraz prasy do tłoczni win. Firmę dalej rozwijał syn Josepha - Maurice, który zajął się produkcją miniwywrotek. Sprzedał on 50 tys. maszyn tego typu, co utorowało drogę do budowy obecnej fabryki Pontchâteau w 1963 r. Nowy zakład początkowo wyspecjalizował się w produkcji wywrotek terenowych i wózków widłowych.

Obecnie fabryka jest znana z produkcji ładowarek teleskopowych, która rozpoczęła się na początku lat 80. pod marką Sambron, przejętą później przez grupę Fayat. Pod okiem nowego właściciela marka Sambron przekształciła się w FDI Sambron i wprowadziła ładowarki teleskopowe z napędem hydrostatycznym. W 2000 r. FDI Sambron została przejęta przez amerykańską firmę Ingersoll - Rand, do której należała również marka Bobcat. Oznaczało to przekształcenie FDI Sambron w Bobcat France. A gdy Bobcat został w 2007 r. przejęty przez południowokoreańską grupę Doosan, rozpoczął swoją działalność w ramach struktur Doosan Bobcat EMEA.

30 tysięcy ładowarek teleskopowych

W 2023 r. francuska fabryka świętowała już osiągnięcie, jakim było wyprodukowanie 111-tysięcznej maszyny. Wśród nich ok. 30 tys. maszyn to ładowarki teleskopowe w kolorach biało-pomarańczowych i ze znakiem Bobcat.

– Nasza obecna linia ładowarek teleskopowych składa się z 14 modeli na pięciu platformach, a kluczowe branże to rolnictwo, budownictwo i wynajem maszyn. Zarządzanie taką szeroką ofertą jest możliwe tylko dzięki naszemu doświadczonemu zespołowi konstruktorów, który zajmuje się wszystkimi pracami projektowymi związanymi z podnośnikami teleskopowymi w Europie i przyczynia się do ich rozwoju na świecie. Większość naszej produkcji, ponad 80%, przeznaczona jest na eksport – podkreśla Philippe Marescot, dyrektor zakładu w Pontchâteau (Doosan Bobcat EMEA).

Rośnie skala produkcji, w ślad za którą wzrasta również zatrudnienie. Wystarczy zauważyć, iż w ciągu ostatnich 10 lat kadra powiększyła się ponad dwukrotnie - do 420 pracowników. Doceniają to rzecz jasna tamtejsze władze lokalne, gdyż jest to jeden z większych pracodawców w regionie. A jaka przyszłość rysuje się przed zakładem w Pontchâteau?

– W ciągu ostatnich dziesięciu lat dokonano istotnych inwestycji o wartości ok. 30 mln EUR w dziedzinie kadr, prac badawczo - rozwojowych i remontów zakładu. Te inwestycje strukturalne zwiększyły możliwości fabryki w Pontchâteau w kwestii wypełniania potrzeb rynku i utrzymywania tempa wzrostu zbliżonego do tempa rozwoju rynku – optymistycznie podsumowuje Philippe Marescot.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.