[ATB] Budownictwo

Sztuczna inteligencja. Rewolucja na rynku pracy

Data publikacji:
Sztuczna inteligencja. Rewolucja na rynku pracy

Aż 2/3 wszystkich stanowisk pracy może zostać w pewnym stopniu zautomatyzowana - wynika z raportu Goldman Sachsa. Analiza banku objęła europejski i amerykański rynek pracy.

Na całym świecie aż 300 milionów stanowisk może zostać „naruszonych”. Technologiczne zmiany wpłyną jednak także na rynek pracy w odwrotny sposób i przyczynią się do powstania dużej ilości stanowisk, spośród których wiele dziś jeszcze nie istnieje. Technologia sztucznej inteligencji wpłynie także na wzrost produktywności i PKB - można przeczytać w artykule CNBC.

Jakie stanowiska są najbardziej, a które najmniej zagrożone?

W przypadku USA najbardziej zagrożone są prace biurowe i administracyjne (46% zadań może zostać zstąpiona), stanowiska prawnicze (44%) oraz zajęcia zawiązane z architekturą i inżynierią (37%). Zagrożone w dużym stopniu są także nauki przyrodnicze, społeczne i fizyka (36%) oraz sektor finansowy (35%).

Na drugim końcu zestawienia są zawody związane z oczyszczaniem i utrzymaniem budynków i przestrzeni, prace instalacyjne, konserwacyjne i naprawcze oraz budownictwo i wydobycie (1-6% stanowisk może zostać zautomatyzowanych). Dane dla Europy przedstawiają bardzo podobny obraz do tego w USA - również na Starym Kontynencie najbardziej zagrożone są osoby na stanowiskach biurowych.

Najbardziej zagrożone kraje

Autorzy raportu sugerują, że rynki pracy w krajach rozwijających się zostaną zapewne w mniejszym stopniu zmienione przez AI niż krajów rozwiniętych. Najbardziej zagrożonymi automatyzacją państwami są Hongkong, Izrael, Japonia, Szwecja oraz USA. Najbardziej spokojni w kontekście utraty pracy mogą być pracownicy z Indii, kontynentalnych Chin, Nigerii, Wietnamu i Kenii. Goldman Sachs ocenia, że chociaż sztuczna inteligencja z pewnością wpłynie na rynek pracy, to nie jest jasne, w jak dużym stopniu. Sporo będzie zależało od jej efektywności oraz tempa adopcji technologii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.