[ATB] Budownictwo

Szukamy problemu tam, gdzie go nie ma, a faktyczne kłopoty pogrążają budowlankę

Data publikacji:

Branża budowlana przeżywa obecnie kłopoty, które mogą się zakończyć tak, jak kryzys z lat 2011-2012. Jeszcze mamy szanse, by uniknąć bankructw, jednak na razie zamiast rozwiązać prawdziwy problem, próbujemy naprawiać to, co już dawno zostało naprawione. Tak można podsumować apel Pracodawców RP o zaprzestanie prac nad przepisami dotyczącymi podwykonawców, które proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Pracodawcy proszą o zaangażowanie Premiera.

Znajdujemy się w momencie kumulacji inwestycji i albo powtórzymy błędy z lat 2010-2012, albo uda nam się uratować przedsiębiorców oraz ich pracowników przed kolejną falą bankructw – piszą w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego Pracodawcy RP.
Wskazują, że projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości na pewno w tym nie pomoże, a wręcz przeciwnie – wprowadzi dodatkową biurokrację, spowoduje opóźnienia w realizacji inwestycji i kłopoty z płynnością.

Oto zasadniczy problem

Jak podkreślają pracodawcy RP, obecnie największe problemy, z którymi borykają się firmy budowlane to niedobór pracowników oraz szybko rosnące ceny materiałów budowlanych. „Niechęć do indeksacji cen oraz waloryzacji umów za strony publicznych zamawiających powoduje, że przedsiębiorcy zaczynają ponosić poważne straty na już realizowanych projektach, a koszty przyszłych kalkulują powyżej kosztorysu inwestora. Prowadzi to do odwoływania przetargów i może uniemożliwić spożytkowanie unijnego dofinansowania na rozwój infrastruktury transportowej, a także wielu inwestycji samorządowych” – czytamy w liście przygotowanym przez organizację.
Branża budowlana rzeczywiście oczekuje poprawy warunków realizacji inwestycji, ale bynajmniej nie w tych obszarach, o których stało się głośno za sprawą ministra sprawiedliwości. Potrzeby są czytelne: to przede wszystkim indeksacja cen i waloryzacja, wprowadzenie wzorów zrównoważonych umów, skrócenie czasu rozstrzygania przetargów oraz – długofalowo – wsparcie szkolnictwa zawodowego.
W tym kontekście przepisy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiciele pracodawców uważają za niepotrzebne, a ponadto wadliwe.

To już rozwiązane

Kwestia rozliczeń miedzy podwykonawcami a generalnym wykonawcą, jak przypomniano, została już dawno rozwiązana. Stało się to po kryzysie w okresie Euro 2012, kiedy to uchwalono przepisy chroniące podwykonawców. Na ich podstawie już dziś generalny wykonawca nie może otrzymać zapłaty, jeśli nie wykazał że uregulował zobowiązania względem podwykonawców. „Zupełnie niezrozumiale jest zatem proponowanie wprowadzenia otwartego rachunku powierniczego oraz związanej z tym biurokracji” – piszą Pracodawcy (na rachunek powierniczy miałyby wpływać pieniądze od inwestora należne GW; ten mógłby je wypłacić dopiero po wykazaniu, że zapłacił podwykonawcom; wykonanie prac potwierdzałby specjalny nadzór – dop. red.).
W liście wskazano też na uprzywilejowanie jednego ogniwa w łańcuchu inwestycyjnym, możliwe kłopoty GW, którzy kredytowaliby inwestycję, a ponadto mimo że odpowiadają za całą inwestycję, nie mieliby kontroli nad obiegiem pieniędzy.

Zatrzymać niepotrzebne prawo

Pracodawcy RP apelują do premiera o powstrzymanie prac nad niepotrzebnymi, a mogącymi szkodzić przepisami. Zwracając jednocześnie uwagę na rzeczywiste problemy stwierdzają: „Jeśli rosnące problemy finansowe przedsiębiorców, wynikające w dużej mierze z coraz bardziej nierentownych - a jednocześnie ‘nienegocjowalnych’ umów nie zostaną szybko rozwiązane, sektor budowlany czekają ‘sądne dni’. Już dziś skala zatorów płatniczych i strat w branży budowlanej jest największa ze wszystkich sektorów poddawanych analizie przez wyspecjalizowane podmioty”.
Przypomnijmy, nie jest to pierwsza organizacja, która krytykuje pomysł ministra sprawiedliwości. Na fakt, że niepotrzebnie komplikuje on realizację inwestycji i odnosi się do problemów, które już wcześniej zostały uregulowane, zwracały uwagę m.in. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa i Polski Związek Pracodawców Budownictwa. 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.