[ATB] Wywiady [ATB] Aktualności

Techmatik na targach Bauma 2022

Data publikacji:
Techmatik na targach Bauma 2022 Mariusz Gil, prezes zarządu Techmatik

Mariusz Gil, prezes zarządu Techmatik

Poniżej druga część rozmów przeprowadzonych przez redakcję atb - aktualności techniki budowlanej podczas ubiegłorocznych targów Bauma w Monachium. Prowadzone rozmowy dotyczyły samych targów oraz obecnej sytuacji rynkowej w tych trudnych ekonomicznie i politycznie czasach.

Mariusz Gil, prezes zarządu Techmatik: 

Na targach Bauma jako Grupa Columbia jesteśmy praktycznie od samego początku, jako firma Techmatik - już po raz szósty. Jak zwykle prezentujemy nasze najbardziej popularne produkty. Nowością jest wibroprasa Multi 1200, której największą zaletą jest to, że może produkować wyroby o wysokości 1,2 m, podczas gdy standardem jest jedynie 60-70 cm. Nie ma takiej drugiej maszyny na świecie. Multi 1200 pozwala poszerzyć asortyment produktów kierowanych dla najbardziej wymagających klientów, oferujących wyroby np. do ogrodów takich jak donice, gazony, palisady itd.

Naszym sztandarowym produktem są oczywiście formy, gdzie firma Techmatik ma trzecie miejsce na świecie - produkujemy 2,5 tys. różnego rodzaju form rocznie. Mamy bardzo rozbudowaną sieć dystrybucyjną w 50 krajach. Sprzedaż na rynku krajowym wynosi u nas 35%, eksport zaś to 65%. W ciągu ostatnich 6 lat te proporcje się odwróciły. W przyszłym roku planujemy jeszcze powiększyć eksport do 70%. W Polsce jesteśmy niekwestionowanym liderem i aby zwiększyć sprzedaż musimy zwiększać eksport. Grupa Columbia jest obecna na 100 rynkach, mamy więc potencjał rozwoju.

Ostatnie lata stanowiły dla nas duże wyzwanie. Zmieniające się ceny stali i niestabilny rynek odnośnie tego produktu miały na to duży wpływ. W naszym przypadku pomogło nam to, że mamy spółki w USA, Brazylii, w Indiach, byliśmy w stanie pozyskać stal z innych rynków. Musieliśmy jednak zamrozić dużo kapitału w surowcach, aby zachować pełną stabilność produkcji. Obecnie mamy pokrycie materiałowe na stal na najbliższe 6-7 miesięcy. Tam gdzie to było możliwe, poszerzyliśmy również grono dostawców materiałów. Terminy realizacji zamówień wynoszą zaś 6-12 miesięcy - najważniejszy jest klient i realizacja zamówień w terminie. 

W ciągu najbliższych dwóch lat planujemy rozbudowę zakładu produkcyjnego w Radomiu. Produkcję maszyn i urządzeń chcemy przenieść do nowej hali, z kolei w obecnym obiekcie chcemy usprawnić synchronizację procesów przy produkcji form. Na dzień dzisiejszy nasza firma zatrudnia 400 osób, od 5 lat dynamicznie poszerzamy nasze kadry. W 2023 roku planujemy zatrudnienie kolejnych 40 osób. Szukamy osób z doświadczeniem, ale oczywiście sami również ich musimy szkolić. Mamy bardzo dobrych pracowników, dbamy o ich dobre samopoczucie i organizację pracy. W ten sposób usprawniliśmy produkcję oraz obniżyliśmy ponoszone koszty.

Targi Bauma są dla nas okazją do prezentacji naszych produktów i spotkania ze starymi oraz potencjalnymi, nowymi klientami. Promujemy maszyny, których chcemy zwiększać sprzedaż np. mieszarek do betonu. Zauważamy oczywiście spowolnienie na rynku budowlanym, jesteśmy jednak mocno skoncentrowani na rozwoju rynków zagranicznych. W tym roku pozyskaliśmy 80 nowych klientów eksportowych. To jest nasz kierunek, który obraliśmy kilka lat temu. Ta strategia w obliczu recesji nam pomoże. Wyzwaniem będą koszty produkcji oraz spadek cen, ale sądzę, że sobie z tym poradzimy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.