[ATB] Technika Tehnos

Tehnos - Kompaktowe mulczery bijakowe

Data publikacji:

Specjalizująca się w produkcji kosiarek bijakowych do zastosowań rolniczych i komunalnych słoweńska firma Tehnos wprowadziła nową rodzinę kompaktowych mulczerów MULS-LW, wyróżniających się wysoką jakością wykonania oraz sprawdzonymi w innych modelach innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak unikatowy rotor o minimalnych wibracjach.

Nowe kosiarki typu „slim” powstały na bazie cenionych przez użytkowników, cieszących się powodzeniem lekkich, uniwersalnych mulczerów MUL-LW, z którymi mają wiele cech wspólnych, ale od których różnią się bardziej kompaktową budową (są przede wszystkim krótsze), brakiem przesuwu bocznego, rotorem o mniejszej średnicy i zredukowaną o 110-150 kg masą oraz niższym o 5-10 KM zapotrzebowaniem mocy. Maszyny MULS-LW służą do rozdrabniania różnego rodzaju resztek roślinnych w uprawach ogrodniczych, sadowniczych i polowych, zwłaszcza w miejscach, gdzie niemożliwe jest użycie cięższych i większych maszyn i ciągników.

Lekkie, ale mocne

W ofercie są 4 modele kosiarek MULS-LW o szerokości roboczej 1,1; 1,3; 1,5 i 1,7 m (MUL-LW także 2 i 2,2 m) i masie już od 190 do 250 kg, wymagające mocy od 11-26 kW/15-35 KM (1,1 m) do 22-37 kW/30-50 KM (1,7 m). Maszyny są wyposażone w rotory o mniejszej niż w modelach MUL-LW średnicy, wynoszącej 114 mm (MUL-LW - 139 mm), napędzane od WOM o prędkości tylko 540 obr./min (MUL-LW - 540/1000 obr./min), za pośrednictwem przekładni kątowej oraz przekładni pasowej z trzema paskami klinowymi. Zależnie od szerokości rotory uzbrojone są w 10, 12, 14, 16 lub 20 bijaków, które są nieco lżejsze niż w MUL-LW, ale występują w tej samej liczbie.
Płynną pracę kosiarki zapewniają samosmarujące tuleje PA układu zawieszenia na TUZ, a jej położenie - wysokość roboczą ustawia się łatwo za pomocą płóz bocznych oraz wału tylnego (???). Wbudowane w przekładnię kątową sprzęgło jednokierunkowe zapewnia skuteczną ochronę układu przeniesienia napędu maszyny i WOM ciągnika oraz umożliwia zastosowanie zwykłego wałka przekaźnika mocy. Maszyna może być wyposażona w układ zawieszenia kategorii 1 lub 1N dla małych szerokości roboczych.

Praca bez wibracji

Podobnie jak w innych mulczerach bijakowych Tehnos, w serii MULS-LW zastosowano innowacyjne rotory Low Vib (LW), generujące wyjątkowo niskie wibracje. Jest to głównie zasługą doskonałego wyważenia rotora i opatentowanego układu bijaków, które są tak rozmieszczone, że w jednej linii znajduje się tylko jeden bijak, co zapewnia też mniejsze zapotrzebowanie mocy.
Minimalne drgania podczas pracy generują znikome wartości sił odkształcających, które dzięki temu wywołują niewielkie naprężenia zginające i odkształcenia rotora, co przekłada się na dłuższą żywotność maszyny.
Wysoką jakość oferowanych produktów zapewniają nowoczesne programy konstruktorskie oraz maszyny sterowane numerycznie, umożliwiające obróbkę metali w technologiach 3D i 5D, a także solidne i trwałe lakierowanie po piaskowaniu i wstępnej obróbce chemicznej elementów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.