[ATB] Technika Terex

Terex Cranes - Z jeszcze większym udźwigiem

Data publikacji:

Okolice niewielkiej miejscowości Lüderitz w Niemczech były ostatnio świadkiem dużej aktywności budowlanej. Wszystko za sprawą okazałych, 149-metrowych turbin wiatrowych, wznoszonych w celu zintensyfikowania dostaw czystej, odnawialnej energii dla miast i jego okolic w północno-centralnej części Niemiec.

Znanym na tym terenie specjalistą od realizacji zadań tego typu jest niemiecka firma Franz Bracht Kran-Vermietung z siedzibą w Erwitte, która do realizacji zadania w Lüderitz wykorzystała dźwig Terex Superlift 3800 z wysięgnikiem kratownicowym, pozwalający szybko i sprawnie zainstalować nowe urządzenia energetyczne. Odpowiednio wykwalifikowana załoga transportowała podstawową konstrukcję dźwigu wraz z przeciwwagą, wymagane dla procesu wznoszenia turbin, co wykonywała już wielokrotnie na przestrzeni lat na terenie całych Niemiec. Dla tej konkretnej instalacji, ogromny dźwig gąsienicowy wyposażony został jednak m.in. w wysięgnik z nowym typem konfiguracji. – Dzięki tej nowej opcji możemy osiągnąć wzrost wydajności o 30%, co oznacza większy udźwig – przekonuje Eric Jahn, pełniący od 6 lat obowiązki operatora dźwigu w firmie Franz Bracht. – Zestaw Boom Booster pozwolił nam wnieść sekcje wieży bez problemu – dodaje.

Robota na czas

Zastosowane rozwiązanie wpływa na zwiększenie sztywności głównego wysięgnika, poprzez zwiększenie szerokości belki z 3 do 3,5 m. Maszyna z systemem do obsługi turbin wiatrowych zintegrowanym z konstrukcją głównego wysięgnika, pozwala osiągnąć maksymalną wysokość 174 m. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, model Superlift 3800 wyposażony jest w wyjątkowy system Terex Cranes zabezpieczający dźwig przed przewróceniem, który został wyróżniony nagrodą z dziedziny bezpieczeństwa ESTA 2012. Model ten wyposażony jest w dodatkowe punkty zamocowania zawiesi na komponentach posiadających centralne punktu zamocowania zawiesi, a silniki hydrauliczne zostały umiejscowione w obrysie gąsienic, co zmniejsza wymiary transportowe dźwigu. – Może to doprowadzić do oszczędności z tytułu transportu w wysokości do 1 tys. euro, w zależności od konfiguracji żurawia – wskazuje Guntram Jakobs, menedżer produktowy w Terex Cranes.
Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, które opóźniły postęp prac montażowych przez prawie 3 tygodnie, firma Franz Bracht była w stanie uporać się z zadaniem w zaplanowanym czasie i w ramach nakreślonego wcześniej budżetu.
GA
foto firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.