Wśród czterech wyrobów nominowanych do tegorocznej, prestiżowej nagrody Swedish Steel, przyznawanej przez koncern SSAB, renomowanego dostawcę stali o wysokiej wytrzymałości i blach trudnościeralnych, znalazł się również innowacyjny zestaw Boom Booster firmy Terex Crane do zwiększania wysokości żurawi mobilnych CC 8800-1.
Zaproponowane przez czołowego producenta żurawi rozwiązanie to łatwy w montażu i transporcie układ wysięgnikowy, poprawiający parametry dźwigu o ponad 90%.
Szybka modernizacja
Zamiarem firmy Terex Cranes Germany było skonstruowanie nowego układu wysięgnikowego, umożliwiającego łatwą modernizację użytkowanych żurawi, który stanowiłby korzystną kosztowo alternatywę dla zakupu nowego, większego dźwigu. W rezultacie powstał Boom Booster – innowacyjny projekt, odmienny niż pozostałe systemy dostępne na rynku, niewymagający dodatkowych wzmocnień w podstawie żurawia.
– Nasze rozwiązanie przypomina tuningowanie auta za pomocą czipowania, które zapewnia natychmiastową poprawę osiągów. Boom Booster to dołączana struktura wysięgnikowa, która umożliwia niemal podwojenie wydajności naszego żurawia CC 8800-1 w stromych i wysokich konfiguracjach – wyjaśnia Harald Riedinger, dyrektor ds. technologii oraz innowacji w grupie Terex Cranes.
Produkowany w niemieckim Zweibrücken zestaw Boom Booster, składający się z dwóch 11-metrowych adapterów oraz pięciu elementów o długości 10 m, ma po zmontowaniu długość 72 m. Dzięki temu wysokość żurawia z systemem Boom Booster siega 156 m, a w konfiguracji z wysięgnikiem – 234 m. Do budowy kratownic, elementów rurowych czy połączeń śrubowych systemu Boom Booster wykorzystywane są różne rodzaje wysokowytrzymałej stali firmy SSAB, takie jak Strenx 700MC, 770QL i 960QL, profile Strenx 700 i Domex 460NL. Oprócz tego zwiększone wymiary przekroju kratownicy wysięgnika zapewniają dużą sztywność konstrukcji i jej odporność na wyboczenia.
Łatwy w montażu i transporcie
Zaletą systemu Boom Booster jest również łatwy montaż i transport. Złożenie systemu zajmuje tylko około dwóch dni, a dzięki łączeniu na sworznie i śruby, do transportu można go częściowo lub całkowicie rozmontować, zależnie od obowiązujących przepisów drogowych. Zestaw mieści się w standardowych, „40-stopowych” otwartych kontenerach o długości nieco ponad 12 m, co pozwala zoptymalizować jego transport. Łatwość przewożenia, wynikająca z lepszego wykorzystania typowych środków transportu, oznacza mniejszą liczbę koniecznych samochodów, a w rezultacie mniejsze zużycie paliwa i całkowite koszty transportu.
Stefan Szolc
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę