[ATB] Aktualności

Testowanie na koparkach

Data publikacji:

Automatyczne systemy wspomagania pracy urządzeń potrafią w znaczący sposób wpłynąć na wydajność zestawu człowiek-maszyna. Wiedzą o tym również inżynierowie Trimble, którzy konsekwentnie przekonują do układu kontroli sterowania koparek Trimble Earthworks, przetestowanego przez firmę M.J. Eriksson z Odense w Danii.

System sterowania firmy Trimble przetestowany został przez dwóch operatorów koparek, podczas budowy nowej autostrady, której jednym z elementów była budowa nowego mostu przez fiord Roskilde w Danii. Pierwszy z nich legitymuje się bardzo dużym doświadczeniem (od 17 lat obsługuje różne maszyny i ciężki sprzęt, a od 13 lat specjalizuje się w operowaniu koparkami), podczas gdy drugi jest początkujący, jeśli chodzi o wykopy - nie pracuje codziennie jako operator, jedynie od czasu do czasu obsługuje maszyny.

Szybciej i dokładniej

Obaj pracowali na koparce Cat 329 E z systemem Trimble Earthworks. Testerzy poproszeni zostali o stosowanie się do projektu, polegającym na wykonaniu bocznego zbocza drogi o szerokości ok. 25 m, z tolerancją +/- 3 cm. Operatorzy pracowali najpierw bez korzystania z systemu kontroli Trimble Earthworks, a następnie z użyciem tego rozwiązania, które w trybie automatycznym steruje wysięgnikiem i łyżką (operator wyłącznie steruje drążkiem). To w istotny sposób automatyzuje pracę koparki i pozwala operatorom uzyskać żądaną płaszczyznę w bardzo stałym tempie, z wysoką dokładnością i w znacznie krótszym czasie.

Tyle teoretyczne założenie. Jak zbadać to, czy jest tak faktycznie? Testerzy z firmy M.J. Eriksson mierzyli 40 punktów kontrolnych po każdej rundzie, używając precyzyjnego tachimetru robotycznego SPS930 Trimble w celu sprawdzenia dokładności. W przypadku bardziej doświadczonego operatora zadana czynność bez systemu Trimble Earthworks zajęła 37 minut przy precyzji 43% w granicach tolerancji. Testowane rozwiązanie istotnie przyspieszyło działanie - do 22 minut, a także poprawiło jego jakość - 74% w granicach tolerancji. Jeszcze większe korzyści z pracy z systemem sterowania maszyn Trimble Earthworks dla koparek widać w przypadku „nieopierzonych” operatorów - projekt bez systemu firmy Trimble został wykonany w czasie 43 minut przy precyzji 38% w granicach tolerancji, podczas gdy we wsparciu z Trimble Earthworks - 31 minut i precyzja 75% w granicach tolerancji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.