[ATB] Technika

To co najnowsze

Data publikacji:

Czołowymi elementami ekspozycji na stoisku firmy Bobcat na targach Conexpo były trzy koncepcyjne modele maszyn elektrycznych: E17e, koparka elektryczno-hydrauliczna; S70e, ładowarka elektryczno-hydrauliczna oraz T76e, w pełni elektryczna ładowarka. Maszyny te zostały zaprezentowane na specjalnie zaprojektowanej „Scenie Innowacji”.

Elektryczne prototypy maszyn Bobcat dedykowane są przede wszystkim do prac wyburzeniowych w budynkach. Ich plusem jest zerowa emisja spalin i trwały akumulator litowo-jonowy, które sprawiają, że oferują takie same możliwości jak modele z silnikiem Diesla, wymagając przy tym jednak znacznie mniej obsługi. Już teraz firma Bobcat zamierza zostać prekursorem w zakresie elektryfikacji maszyn - planuje zbudować w pełni elektryczną ładowarkę.

Na rynek EMEA 

Poza modelami koncepcyjnymi firma Bobcat stawia na nowe ładowarki z serii R, które mają pojawić się w Europie w drugiej połowie roku. Ładowarki te, zapewniające większą wydajność i wyższy komfort w porównaniu z poprzedniczkami, charakteryzują się też niższym poziomem hałasu oraz nową, jednoczęściową kabiną oraz nowym układem oświetlenia diodowego, zapewniającego lepszą widoczność podczas pracy w nocy. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące pracy maszyny są widoczne na nowych, 5- i 7-calowych wyświetlaczach dotykowych, które będą dostępne w standardzie. Wszystkie ładowarki z serii R wyposażone są w nowe ramiona wykonane z elementów odlewanych (według producenta o 20% mocniejsze niż poprzednia konstrukcja ze stali spawanej). Mają też układ chłodzenia nowej konstrukcji, zaprojektowany tak by podołać większej generacji ciepła. Dodatkowo maszyny te cechuje duża stabilność, będąca zasługą pięcioelementowego zawieszenia. 

Układ Bobcat MaxControl 

Firma Bobcat wprowadza również system Bobcat MaxControl, zapewniający zdalne sterowanie plug&play w oparciu o system iOS (Apple), dzięki któremu można sterować ładowarkami tej marki bezpośrednio ze smartfona. System MaxControl jest przy tym podobny do gamepadów czy też kontrolerów Xbox. Nowe rozwiązanie daje szereg funkcjonalności i pozwala operatorowi wykonywać większość zadań, które przedtem wymagały obecności w kabinie. Układ został wprowadzony w ograniczonym zakresie w Ameryce Północnej i jest testowany w regionie EMEA.

Inne nowości w regionie EMEA 

Na swoim stoisku podczas targów Conexpo firma Bobcat zaprezentowała szeroką gamę nowych produktów i pionierskich rozwiązań, które obecnie są dostępne tylko na rynku USA, ale które wkrótce mogą się pojawić na rynkach EMEA. Wśród nich wymienić należy m.in. kompaktowe ładowarki przegubowe, minikoparki z serii R w klasie 4-6 t czy też koparki E145 i E165.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 04/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.