[ATB] Technika Trimble budowlane

Trimble - Światowy zjazd użytkowników Dimensions 2018

Data publikacji:

Ponad 4800 osób z 96 państw wzięło udział w dziewiątej już edycji międzynarodowej konferencji użytkowników rozwiązań firmy Trimble. Konferencja Dimensions 2018, która odbyła się w dniach 5-7 listopada w Las Vegas, pokazała, w jaki sposób najnowsze technologie mogą wpływać na powodzenie realizowanych projektów.

Odbywające się podczas Trimble Dimensions sesje tematyczne poświęcone były wiodącym tematom oraz głównym trendom w rolnictwie, projektowaniu budynków, budownictwie i eksploatacji, inżynierii lądowej, kryminalistyce, leśnictwie, inżynierii przestrzennej, kartografii i SIG, administracji rządowej, administracji gruntów, wyposażenia statków, kartografii mobilnej, monitoringu, fotogrametrii i teledetekcji, kamieniołomach i kruszywach, kolejnictwie, skanowaniu, geodezji, transporcie i logistyce oraz służbach użyteczności publicznej. Uczestnicy konferencji mogli również m.in. naocznie przekonać się, w jaki sposób wykorzystać technologię end-to-end firmy Trimble do przekształcania danych w inteligentne i użyteczne informacje, czy też jak nowe narzędzia, procesy i pomysły mogą pozytywnie wpływać na ich biznes oraz jak podejmować wyzwania stawiane przez dzisiejsze konkurencyjne środowisko biznesowe.

Earthworks w najnowszym wydaniu

Firma Trimble przedstawiła przy tym szereg swoich nowości produktowych, znajdujących zastosowanie również w sektorze budownictwa. Jedną z nich jest wersja 1.7 systemu sterowania Trimble Earthworks. Platformę tę stanowi oparty na technologii GNSS system sterowania 3D ułatwiający precyzyjne profilowanie w przypadku równiarek, podczas gdy w koparkach zapewniający automatyczne sterowanie modułami obrotowo-wychylnymi. Renomowany producent zaprezentował również nową platformę Trimble Earthworks GO! do maszyn kompaktowych, wyposażonych w osprzęt do profilowania. Mówiąc w skrócie, jest to system 2D do automatycznego profilowania, pozwalający na uzyskanie wysokiej dokładności za pomocą łatwego w obsłudze, przenośnego systemu sterowania. Według przedstawicieli firmy, jest to obecnie jedyna platforma dedykowana do sprzętu kompaktowego, działająca na smartfonach z systemem Android lub iOS (tzw. BYOD - Bring Your Own Device). Platforma Trimble Earthworks GO! znajdzie zastosowanie w firmach zajmujących się budownictwem ogólnym, przygotowaniem terenu i pracami komunalnymi w celu profilowania powierzchni płaskich i nachylonych. System wykorzystuje technologię laserową, a do nauki jego obsługi wystarczy jedynie krótkie szkolenie. Warto je przejść, gdyż wydajność pracy operatora może zwiększyć się nawet o 20%.

Nowe odbiorniki GNSS

Przedsiębiorstwo rozszerza również swoją ofertę nowoczesnych odbiorników GNSS wykorzystywanych w budownictwie lądowym i wodnym. Posiadający pełny zasięg satelitarny nowy model GNSS SPS785 (połączenie GPS i wszystkich konstelacji GNSS) charakteryzuje się lekką i kompaktową konstrukcją, a także rozwiązaniem zapewniającym dodatkową ochronę anteny radiowej umieszczonej wewnątrz tyczki. Z kolei odbiornik SPS986 został zaprojektowany specjalnie do pracy przy pomiarach w trudnych warunkach i jest teraz wyposażony w funkcję dynamicznego pomiaru wychylenia.

Mix dwóch rozwiązań

Trimble wprowadziło do oferty również możliwość sterowania maszyną i ważenia podczas załadunku z poziomu jednej platformy. System ważący Trimble Loadrite zintegrowany ze znaną z koparek platformą Trimble Earthworks pomoże zwiększyć wydajność i efektywność pracy. Taka integracja pozwala bowiem wykonawcom obserwować załadunek „łyżka po łyżce” i monitorować postępy w przemieszczaniu materiału z poziomu jednego ekranu platformy. Ten wszechstronny system można zainstalować na każdej koparce hydraulicznej posiadającej platformę Trimble Earthworks. Co ważne, rozwiązanie to charakteryzuje się łatwym przechodzeniem między procesem kontrolowania profilowania i monitorowania załadunku. – Dzięki wprowadzeniu systemu na rynek firma Trimble będzie posiadała jedyne na rynku wtórnym mieszane rozwiązanie flotowe, integrujące kontrolę profilowania z zarządzaniem załadunkiem. Dzięki tej technologii platformę Trimble Earthworks można wykorzystać w większej liczbie zastosowań, dzięki czemu jest ona bardziej elastyczna niż kiedykolwiek wcześniej – przekonywał Scott Crozier, dyrektor generalny w dziale budownictwa i inżynierii lądowej, Trimble.

Pakiet kompletny

No i na koniec, „last, but not least”, jednolita wersja oprogramowania Business Center do prac geodezyjnych oraz dla budownictwa lądowego i wodnego. Trimble Business Center w wersji 5.0 łączy w sobie dwa produkty: Trimble Business Center i Business Center – HCE, zapewniając klientom z sektora geodezyjnego oraz sektora budownictwa lądowego i wodnego kompletny pakiet oprogramowania biurowego. Połączenie obu produktów w jedną platformę dostarcza rozbudowany zestaw narzędzi, pozwalający na świadczenie jeszcze większej ilości usług. Wersja 5.0 obsługuje mobilną kartografię i dane ze skaningu naziemnego z takich systemów, jak mobilny system kartograficzny Trimble MX9 i skanery naziemne z serii Trimble TX. Dodatkowo wysokiej jakości dane z lotów bezzałogowych systemów powietrznych Delair (UAS) można łączyć z innymi danymi w celu bardzo szybkiego tworzenia ortomozaik i niezwykle dokładnych modeli powierzchni. Oprogramowanie w tej wersji zostało wyposażone również w nowe, inteligentne narzędzia do tworzenia projektów CAD i GIS, raportów z pomiarów korytarzy oraz analizy powykonawczej tuneli ze złożonych chmur punktów 3D. Dzięki zautomatyzowanemu wyodrębnianiu elementów, wspieranemu przez oprogramowanie Trimble eCognition, można istotnie skrócić czas wyodrębniania z chmur punktów elementów, takich jak drzewa, słupy czy znaki.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.